Partner serwisu
13 lutego 2015

Pierwsza na świecie insulina wziewna jest już dostępna

Kategoria: Z życia branży

Afrezza to połączenie produktu leczniczego z wyrobem medycznym. Zawiera suchy preparat insuliny ludzkiej podawany za pomocą niewielkiego, przenośnego inhalatora umożliwiającego pacjentom odpowiednią regulację poziomu cukru we krwi. Ten szybko wchłaniający się lek ma krótki okres działania. Należy zażywać go bezpośrednio przed posiłkiem.

Pierwsza na świecie insulina wziewna jest już dostępna

Firmy Sanofi i MannKind Corporation poinformowały, że preparat Afrezza® – jedyna na rynku insulina ludzka w postaci proszku do inhalacji – został wprowadzony do obrotu w aptekach na całym terytorium Stanów Zjednoczonych. Produkt został zatwierdzony przez amerykańską Agencję do Spraw Żywności i Leków (FDA) do stosowania w regulacji wysokiego poziomu cukru we krwi u dorosłych chorych na cukrzycę typu 1 lub typu 2. Lek jest dostępny na receptę.

– Wiele osób cierpiących na cukrzycę nie jest w stanie kontrolować poziomu glukozy we krwi za pomocą obecnie zażywanych leków. Insulina może pomóc im rozwiązać ten problem. Tym bardziej, że teraz może być stosowana beziniekcyjnie. Nowa forma podania leku prawdopodobnie pozytywnie wpłynie na porozumienie między personelem medycznym a chorymi na cukrzycę w zakresie wprowadzania lub intensyfikacji insulinoterapii – wyjaśnia dr Janet McGill, profesor medycyny w Akademii Medycznej Uniwersytetu Waszyngtońskiego w St. Louis, która prowadziła badania kliniczne nad preparatem Afrezza.

Preparat Afrezza, stosowany jako element kompleksowego planu leczenia cukrzycy obejmującego również odpowiednią dietę, ćwiczenia i inne leki, pomaga regulować wysoki poziom cukru we krwi. Jednakże, nie należy stosować go u pacjentów cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego, takie jak astma lub przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), ani w leczeniu kwasicy ketonowej występującej w przebiegu cukrzycy. Stosowanie preparatu Afrezza nie jest zalecane u osób palących lub takich, które niedawno zerwały
z nałogiem palenia.

– Afrezza stanowi ważne poszerzenie coraz bogatszego wachlarza oferowanych przez firmę Sanofi zintegrowanych i spersonalizowanych rozwiązań skierowanych do osób chorych na cukrzycę. Wprowadzenie tego leku na rynek dowodzi, że jesteśmy całkowicie oddani misji tworzenia innowacyjnych terapii odpowiadających na potrzeby pacjentów z cukrzycą – mówi Pierre Chancel, Senior Vice President Diabetes Division, Sanofi. – Zapotrzebowanie na insulinę, która może być podawana beziniekcyjnie, rośnie, a my dostrzegamy ten trend. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić wszystkim pacjentom dostęp do nowych możliwości leczenia – dodaje.

– Afrezza jest rezultatem naszych wieloletnich wysiłków mających na celu opracowanie leku, który wspierałby chorych w radzeniu sobie z wyzwaniami cukrzycy. Jesteśmy niezmierni dumni z tego, że udało nam się zrealizować ten cel i dziś możemy udostępnić lek pacjentom – mówi Alfred Mann, Executive Chairman, MannKind Corporation.

 

Co to jest Afrezza i w jakim celu się go stosuje?

Afrezza to szybko działająca insulina wziewna. Stosowana jest w regulacji wysokiego poziomu cukru we krwi u dorosłych chorych na cukrzycę typu 1 i 2. Produkt zawiera suchy preparat insuliny ludzkiej podawany za pomocą niewielkiego, przenośnego inhalatora. Lek należy podawać bezpośrednio przed posiłkiem. Zainhalowana insulina w proszku błyskawicznie rozprzestrzenia się w płucach i szybko przenika do krwiobiegu, osiągając szczytowe stężenie w ciągu 12 - 15 minut po podaniu. Preparat Afrezza jest sprzedawany w pojemnikach zawierających w pojedynczej dawce cztery lub osiem jednostek insuliny w proszku. Aby osiągnąć właściwy poziom cukru we krwi, można stosować go w skojarzeniu z innymi lekami stosowanymi w leczeniu cukrzycy, według zaleceń lekarza. Jeśli przepisana przez lekarza dawka przekracza osiem jednostek insuliny, preparat Afrezza można stosować, łącząc ze sobą dawki z pojemników zawierających cztery i osiem jednostek. Wprowadzenie do obrotu pojemników w innych rozmiarach jest obecnie rozważane. Jednorazowy inhalator może być stosowany przez okres maksymalnie 15 dni. Należy przechowywać go w czystym i suchym miejscu, z nałożoną na ustnik nakładką ochronną. W razie konieczności należy przetrzeć inhalator czystą i suchą szmatką.

Firmy Sanofi i MannKind podpisały globalną umowę o wyłącznej licencji na opracowanie i wprowadzenie do obrotu preparatu Afrezza. Zgodnie z zawartym porozumieniem o współpracy, firma Sanofi odpowiada za globalne działania handlowe, regulacyjne i rozwojowe.

Wskazania

Preparat Afrezza to szybko działająca insulina wziewna stosowana w leczeniu dorosłych chorych na cukrzycę typu 1 i 2 do regulacji wysokiego poziomu cukru we krwi. Lek jest wydawany na receptę.  

Ograniczenia stosowania

Preparatu Afrezza nie należy stosować jako leku zastępczego wobec insuliny długo działającej. U pacjentów chorych na cukrzycę typu 1 preparat Afrezza należy stosować wyłącznie w skojarzeniu z insuliną długo działającą.

Preparatu Afrezza nie należy stosować w leczeniu kwasicy ketonowej występującej w przebiegu cukrzycy (ketokwasicy cukrzycowej).

Stosowanie preparatu Afrezza nie jest zalecane u osób palących lub takich, które niedawno zerwały z nałogiem palenia.

Źródło i fot.: informacja prasowa

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ