Partner serwisu
12 maja 2015

Magnolia lekarska (Magnolia officinalis)

Kategoria: Rośliny dla farmacji

Od ponad 2000 lat w chińskiej medycynie magnolie uważane są za jedne z najwartościowszych roślin leczniczych. Nawet trudno sobie wyobrazić chińską medycynę tradycyjną bez preparatów otrzymanych z kory magnolii. Dla mieszkańców Europy magnolie to jedynie atrakcyjne rośliny ozdobne.

Magnolia lekarska (Magnolia officinalis)

Magnolia (Magnolia) to rodzaj dwuliściennych, charakteryzujący się wspaniałymi kwiatami. Liczy ponad 80 gatunków. W naturalnych warunkach magnolie rosną w umiarkowanych i tropikalnych lasach i na brzegach rzek wschodniej Azji oraz na terenie obu Ameryk. Magnolie należą do najatrakcyjniejszych kwitnących drzew i krzewów. Ich kwiaty przypominają kwiaty grzybieni. Niestety, w Polsce rośnie niewiele gatunków. Rosną tylko te, które są wytrzymałe na mrozy.

Rodzina magnoliowatych (Magnoliaceae), do której należy omawiany rodzaj, to jedna z najstarszych ewolucyjnie rodzin roślin kwiatowych. Liczy około 210 gatunków drzew i krzewów o dużych i efektownych kwiatach.

W lecznictwie największe znaczenie ma magnolia lekarska (Magnolia officinalis, syn. Magnolia hypoleuca). Surowcem farmaceutycznym pozyskiwanym z tej rośliny jest kora magnolii (Cortex Magnoliae). Surowiec nie posiada monografii Komisji E, ani też monografii ESCOP-u, ale za to posiada monografię WHO. Ponadto posiada też monografię farmakopei chińskiej (Pharmacopeia of the People’s Republick of China) oraz japońskiej (Japanese Pharmacopeia XIV). Wymienione monografie za równoważny surowiec traktują też korę z mniej znanego gatunku Magnolia obovata.

W medycynie tradycyjnej stosowane są również kwiaty magnolii lekarskiej, z których sporządza się aromatyczny napój ułatwiający trawienie.

W ostatnich latach ukazało się wiele interesujących publikacji z badań dotyczących aktywności farmakologicznej magnolii lekarskiej. Badano przede wszystkim wpływ ekstraktów oraz czystych substancji wyizolowanych z kory magnolii lekarskiej na centralny układ nerwowy. Były też badania aktywności przeciwzapalnej.

W lecznictwie Dalekiego Wschodu stosowane są jeszcze inne gatunki z rodzaju magnolia, jak na przykład:  magnolia naga (Magnolia denutata), magnolia japońska (Magnolia kobus), magnolia czerwonokwiatowa (Magnolia liliiflora). Jednak obok wcześniej omówionej magnolii lekarskiej, za drugą równie ważną uznać należy jedynie magnolię czerwonokwiatową.

Fot. www.freeimages.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ