Partner serwisu
15 października 2015

Nominacje w konkursie PRIX GALIEN Polska 2015

Kategoria: Ciekawostki

5 października br. kapituła Prix Galien Polska pod przewodnictwem prof. Cezarego Szczylika, przy wsparciu wiceprzewodniczącej prof. Grażyny Rydzewskiej ogłosiła listę nominowanych w 4 kategoriach konkursowych. Zwycięzców polskiej edycji tego najbardziej prestiżowego na świecie konkursu w zakresie medycyny i farmacji poznamy już 17 listopada podczas uroczystej gali, która w tym roku odbędzie się w Hotelu Sheraton w Warszawie.

Nominacje w konkursie PRIX GALIEN Polska 2015

– To, co wydarzyło się w poniedziałek, to przede wszystkim wyrażenie przez większość członków kapituły zdecydowanego stanowiska odnośnie istotnych różnic między tym, co jest innowacyjne, a tym, co jest wtórne. Dzięki temu porozumieniu, członkowie kapituły w sposób jednogłośny zaakceptowali tę część zgłoszeń, które rzeczywiście noszą znamiona innowacyjnych – podkreśla prof. Szczylik.

– Niektóre z nominowanych projektów są przełomowe. Dotyczą leczenia nowotworów, chorób przewodu pokarmowego, czy szczepionek. Niewykluczone, że niektóre z tych rozwiązań zostaną w przyszłości uhoronowane nagrodą Nobla za rzeczywisty przewrót w świecie medycyny – prognozuje prof. Szczylik.

PRIX GALIEN Polska 2015 - nominacje:

I. kategoria: innowacyjny produkt leczniczy

1.1 innowacyjny produkt leczniczy w leczeniu otwartym:

a. TAKEDA za: vedolizumab wskazany w leczeniu dorosłych pacjentów z czynnym wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego lub chorobą Leśniowskiego-Crohna.

b. ROCHE za: pertuzumab będący nowym standardem leczenia HER2-dodatniego, zaawansowanego raka piersi.

1.2 innowacyjny produkt leczniczy w leczeniu zamkniętym:

a. BRISTOL-MYERS SQUIBB za: niwolumab - immunoonkologiczną terapię, stanowiącą przełom w leczeniu onkologicznym pacjentów z zaawansowanym czerniakiem oraz w leczeniu raka płuca.

b. MSD za: pembroliumab - stosowany w leczeniu zaawansowanego (nieoperacyjnego lub przerzutowego) czerniaka u osób dorosłych.

c. ASTELLAS za: enzalutamid - umożliwiający przedłużenie życia oraz poprawę jakości życia pacjentów z rakiem gruczołu krokowego opornym na kastrację.

d. PFIZER za: kryzotynib - stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów chorujących na niedrobnokomórkowego raka płuca.

1.3 innowacyjna szczepionka:

a. SANOFI PASTEUR za: skojarzoną, sześciowalentną szczepionkę zapobiegającą 6 chorobom zakaźnym, równocześnie charakteryzującą się innowacyjnym systemem przygotowania.

II. kategoria: Innowacyjne odkrycie naukowe:

a. Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN za: nośniki polimerowe do termicznie kontrolowanego wytwarzania i oddzielania arkuszy komórek skóry i nabłonka PolyCell - innowacyjne termo czułe podłoża, które zastosowane w hodowli arkusza komórek własnych pacjenta wspomagają leczenie oparzeń i trudno gojących się ran.

b. Dr hab. prof. nadz. Marek Wojnarowski z Centrum Zdrowia Dziecka za: leczenie uporczywie nawracających pooparzeniowych zwężeń przełyku sondą-protezą przełykową.

III. kategoria: Innowacyjny wyrób medyczny:

a. AssisTech Sp. z o.o. za: system C-Eye - w pełni zintegrowane rozwiązanie pozwalające zarówno na ogólno pojętą ocenę funkcji poznawczych pacjentów, rehabilitację neurologiczną, jak również komunikację alternatywną.

IV. kategoria: innowacyjne rozwiązanie informatyczne dla medycyny:

a. Prof. dr hab. Andrzej Czyżewski z Politechniki Gdańskiej, Wydział ETI, Katedra Systemów Multimedialnych za: „CyberOko” - metodę i technologię diagnozowania stanu świadomości oraz stymulowania pacjentów po urazie mózgu (będących w śpiączce lub w stanie wegetatywnym).

O PRIX GALIEN w Polsce i na świecie:

Nagroda Prix Galien przyznawana jest jako dowód uznania dla innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie produktów leczniczych oferowanych przez firmy farmaceutyczne, wyrobów medycznych i rozwiązań informatycznych dla medycyny, a także stanowi wyróżnienie dla przełomowych dokonań i odkryć naukowców. Prix Galien od 45 lat wyłania najważniejsze innowacje: takie, które zmieniają chorobę śmiertelną w przewlekłą, a chorobę przewlekłą w taką, którą da się całkowicie wyleczyć. Nagradza także rozwiązania mające przełomowy wpływ na branżę ochrony zdrowia, które pomagają lekarzom w ich codziennej pracy i podnoszą jakość życia pacjentów. Na straży najwyższego poziomu merytorycznego stoi niezależna kapituła, gromadząca 12 wybitnych postaci środowiska farmaceutycznego i medycznego pod przewodnictwem prof. Cezarego Szczylika, wyśmienitego onkologa i hematologa.

Źródło: Prix Gallien

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ