Partner serwisu
19 października 2015

Debata o bezpieczeństwie lekowym Polski

Kategoria: Z życia branży

14 października przedstawiciele Polpharmy wzięli udział w debacie zorganizowanej w siedzibie dziennika „Rzeczpospolita”. Głównym tematem spotkania było znaczenie krajowego przemysłu farmaceutycznego dla zapewnienia bezpieczeństwa lekowego Polski.

Debata o bezpieczeństwie lekowym Polski

Okazją do zorganizowania debaty był raport „Bezpieczeństwo lekowe Polski”, przygotowany przez niezależnych ekspertów na zlecenie Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, którego członkiem jest Polpharma. Publikacja kompleksowo przedstawia tytułowe zagadnienie i wykazuje, że krajowy przemysł odgrywa w nim kluczową rolę. Mianowicie stanowi on fundament bezpieczeństwa farmaceutycznego obywateli Polski dzięki dostarczaniu im nowoczesnych, bezpiecznych, skutecznych i przystępnych cenowo leków w ilościach zaspokajających popyt. W realizacji tej misji napotyka jednak utrudnienia w postaci m.in. niestabilnego otoczenia prawno-ekonomicznego oraz rosnących kosztów produkcji przy jednoczesnej erozji cen leków, co zagraża rentowności branży i możliwościom jej rozwoju.

W spotkaniu z ramienia Polpharmy uczestniczyli Barbara Misiewicz-Jagielak, Dyrektor ds. Strategii Cenowej i Refundacji, oraz Sebastian Szymanek, Dyrektor Generalny i Członek Zarządu spółki. Wspólnie z reprezentantami innych firm wchodzących w skład PZPPF oraz samego związku sformułowali oni swoje obawy i oczekiwania dotyczące sytuacji krajowego przemysłu farmaceutycznego. Ich głosu wysłuchali przedstawiciele dwóch czołowych partii politycznych, reprezentujący w debacie Ministerstwo Zdrowia oraz Naczelną Radę Aptekarską.

– Polpharma posiada blisko 350 produktów we wszystkich grupach terapeutycznych. Wytwarzamy 50 produktów, które nie mają na polskim rynku odpowiedników, a wiele z nich to leki ratujące życie. Aktualnie prowadzimy 6 projektów badawczych w zakresie leków bionastępczych. Projekty te mają długi, bo około ośmioletni horyzont inwestycyjny, a nakłady na te inwestycje pochodzą głównie ze środków własnych firmy – mówił w imieniu Polpharmy Sebastian Szymanek. – Polski rynek jest dla nas priorytetowy i w pierwszej kolejności zaspokajamy jego potrzeby. Aby jednak robić to skutecznie, musimy być traktowani przez Ministerstwo Zdrowia jako partner w tworzeniu strategii dla zdrowia.

Podczas debaty wskazano, jak duże korzyści przynosi państwu i jego obywatelom funkcjonowanie w Polsce firm farmaceutycznych z własnymi zakładami. Jednocześnie podnoszono kwestie, które mogą w sposób bezpośredni i pośredni zagrozić bezpieczeństwu lekowemu: koszty dostosowania się firm do regulacji unijnych, np. ustawy antypodróbkowej, nadmierne regulowanie cen leków przez państwo, uniemożliwiające zdrową konkurencję, czy wreszcie brak przewidywalności sytuacji polityczno-gospodarczej, co jest niezwykle istotne dla planowania w branży farmaceutycznej. Przedstawiciele krajowego przemysłu wyrazili także swój główny niepokój, związany z perspektywą zniknięcia określonych leków z list refundacyjnych, co może skutkować brakiem leków dla pacjentów i zachwianiem kondycji branży. Spotkanie zakończyły rekomendacje i propozycje rozwiązań – zarówno ze strony wytwórców leków, jak i przedstawicieli sfery politycznej – które mogłyby przyczynić się do poprawy sytuacji rodzimego przemysłu, a co za tym idzie – zagwarantować bezpieczeństwo lekowe Polaków.

Źródło: Polpharma

Fot. www.freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ