Partner serwisu
01 grudnia 2015

Firma Galapagos rozpoczęła badanie fazy I dla preparatu GLPG1972, w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów

Kategoria: Ciekawostki

Galapagos poinformowała o rozpoczęciu badania klinicznego fazy I dla preparatu GLPG1972, który może mieć potencjalnie zastosowanie w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów. GLPG1972 to preparat o innowacyjnym mechanizmie działania, pierwszy w swojej klasie, który został odkryty przez Galapagos w ramach współpracy z firmą Servier.

Firma Galapagos rozpoczęła badanie fazy I dla preparatu GLPG1972, w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów

Celem rozpoczętego badania fazy I jest ocena bezpieczeństwa, tolerancji oraz właściwości farmakokinetycznych i farmakodynamicznych preparatu GLPG1972, przy jednokrotnym lub wielokrotnym podawaniu doustnym w rosnących dawkach. Jest to badanie randomizowane, prowadzone metodą podwójnie ślepej próby z zastosowaniem placebo w grupie kontrolnej. Obejmie co najmniej 40 zdrowych ochotników w jednym ośrodku w Belgii. W pierwszym etapie, przedmiotem oceny będzie stosowanie preparatu w pojedynczych rosnących dawkach. Natomiast w drugiej części badania, preparat będzie podawany przez 14 dni w rosnących dawkach, wielokrotnie w ciągu dnia. Wyniki końcowe powinny być dostępne w drugim kwartale 2016 roku.

– Współpraca z firmą Servier w zakresie badań nad chorobą zwyrodnieniową stawów doprowadziła do opracowania pierwszego w swojej klasie potencjalnego leku na to schorzenie – stwierdził Piet Wigerinck, dyrektor ds. naukowych w firmie Galapagos. – Korzystając z opracowanej przez siebie metodologii badań podstawowych, Galapagos stale dostarcza nowe preparaty o innowacyjnym działaniu. GLPG1972 to dziewiąty opracowany przez Galapagos związek, który wchodzi w etap badań klinicznych.

– To milowy krok we współpracy firmy Servier i Galapagos ukierunkowanej na stworzenie leków dla pacjentów cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów, zwłaszcza że obecnie brak terapii, które zmieniałaby przebieg tego upośledzającego sprawność schorzenia – podkreśliła dr Patricia Belissa-Mathiot, Dyrektor Działu Innowacji Reumatologicznych w firmie Servier.

W lipcu 2010 roku, firmy Servier i Galapagos poinformowały o nawiązaniu współpracy w opracowaniu nowych leków doustnych stosowanych w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów. Firma Galapagos odpowiada za odkrywanie i rozwijanie nowych związków przeznaczonych dla określonych grup pacjentów, a firma Servier ma wyłączne prawa do rejestracji produktów leczniczych po zakończeniu badań klinicznych fazy I oraz przygotowań do fazy IIa. Ponadto firma Galapagos zachowuje wyłączne prawa do wprowadzenia nowych produktów leczniczych na rynek w Stanach Zjednoczonych.

Informacje o firmie Servier

Servier to niezależna francuska firma farmaceutyczna prowadzącą własne badania naukowe. Firma Servier jest szeroko obecna na arenie międzynarodowej, zatrudniając łącznie ponad 21 tys. osób w 145 krajach świata. Rozwój firmy opiera się na stałym dążeniu do innowacji w takich obszarach terapeutycznych, jak choroby nowotworowe, układu krążenia, metaboliczne, neurologiczne, psychiczne i reumatyczne. W 2014 roku, przychody firmy wyniosły 4 mld euro, z czego 28% zostało zainwestowane w badania naukowe. Więcej informacji na stronie www.servier.com.

Informacje o firmie Galapagos

Galapagos (oznaczenie GLPG na giełdach Euronext i NASDAQ) to firma biotechnologiczna etapu klinicznego, która specjalizuje się w odkrywaniu i rozwijaniu leków małocząsteczkowych o nowatorskim mechanizmie działania. Obecnie, firma realizuje trzy programy badań klinicznych w fazie II oraz trzy w fazie I, a także cztery programy na etapie badań przedklinicznych oraz 20 na etapie badań podstawowych. Programy te dotyczą związków małocząsteczkowych i przeciwciał, które mogą się okazać skuteczne w leczeniu mukowiscydozy, stanów zapalnych i innych chorób. Filgotinib to doustny, selektywny inhibitor JAK1, przeznaczony do stosowania w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) i potencjalnie innych chorób zapalnych. Badania DARWIN 1 i 2, obejmujące pacjentów z RZS, wykazały skuteczne działanie i korzystny profil bezpieczeństwa tego preparatu. Galapagos przygotowuje się do podjęcia badań fazy III w odniesieniu do terapii RZS oraz do przedstawienia wyników końcowych badania fazy II w odniesieniu do zastosowania preparatu filgotinib w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna. W zakresie terapii mukowiscydozy, Galapagos współpracuje z firmą AbbVie w procesie rozwoju i komercjalizacji cząsteczek stosowanych w przypadku mutacji genu CFTR. Do końca 2015 roku planowane jest rozpoczęcie kolejnych badań klinicznych w zakresie terapii mukowiscydozy. Preparat GLPG1205, do którego Galapagos ma pełne prawa, to pierwszy w swojej klasie inhibitor GPR84; w czwartym kwartale 2015 roku zostaną opublikowane wyniki końcowe badania fazy II (weryfikacji koncepcji) dotyczącego zastosowania tego preparatu w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Z kolei dla GLPG1690, opracowanego przez Galapagos pierwszego w swojej klasie inhibitora autotaksyny, badanie fazy I potwierdziło korzystne właściwości pod względem bezpieczeństwa, a obecnie planowane jest rozpoczęcie badania fazy II dotyczącego stosowania preparatu w leczeniu idiopatycznego włóknienia płuc. Natomiast GLPG1972 to preparat o innowacyjnym mechanizmie działania, który może być potencjalnie stosowany w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów i obecnie przechodzi badania fazy I. Grupa Galapagos (łącznie z zależną spółką usługową Fidelta) zatrudnia około 400 osób. Jej siedziba mieści się w Mechelen, w Belgii, a firma posiada także oddziały w Holandii, Francji i Chorwacji. Więcej informacji na stronie www.glpg.com.

Źródło i fot.: Servier

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ