Partner serwisu
19 stycznia 2016

Patent dla wynalazku opracowanego przez naukowców z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Kategoria: Ciekawostki

Na Wydziale Farmaceutycznym z OML Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego GUMed opracowano nowatorski produkt z przeznaczeniem do leczenia blizn o różnej etiologii. Wynalazek pt. “Adhezyjny opatrunek silikonowy, zawierający suchy wyciąg z cebuli i heparynę drobnocząsteczkową oraz sposób jego otrzymywania” uzyskał patent z Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej o numerze 220765.

Patent dla wynalazku opracowanego przez naukowców z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Wynalazcy podkreślają, że opracowany preparat na skórę ma nie tylko wspomagać leczenie keloidów, blizn hipertroficznych lub po oparzeniach, ale przede wszystkim działać profilaktycznie przeciwko nadmiernej proliferacji komórek fibroblastów występującej podczas procesu bliznowacenia.

Wynalazek został opracowany pod kierunkiem prof. Małgorzaty Sznitowskiej, kierownika Katedry i Zakładu Farmacji Stosowanej GUMed.

Współtwórcami wynalazku są:

  • dr Maria Żebrowska (Katedra i Zakład Farmacji Stosowanej),
  • dr Marzena Jamrógiewicz (Katedra i Zakład Chemii Fizycznej),
  • dr hab. Krystyna Pieńkowska, (Katedra i Zakład Chemii Fizycznej)
  • mgr Marek Ruzikowski (2R Pharma Consultants Ltd).

Aktualnie prowadzone są działania służące komercjalizacji wynalazku. Gdański Uniwersytet Medyczny, jako właściciel patentu, jak i twórcy są zainteresowani wdrożeniem produktu na rynek polski i prowadzą rozmowy z potencjalnymi inwestorami.

Źróło i fot.: GUM

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ