Partner serwisu
07 lipca 2016

15-lecie Naukowej Fundacji Polpharmy

Kategoria: Ciekawostki

Naukowa Fundacja Polpharmy obchodzi w tym roku 15-lecie swojej działalności. Oficjalne uroczystości były okazją m.in. do wręczenia nagród autorom najlepszych prac magisterskich z Wydziałów Farmaceutycznych uczelni medycznych, wybrani w konkursie organizowanym przez Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne.

15-lecie Naukowej Fundacji Polpharmy

Podczas oficjalnej uroczystości w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie, wręczone zostały granty i nagrody laureatom konkursów Fundacji.

Założycielem i fundatorem Fundacji jest Polpharma. Firma ze swojego budżetu na działalność statutową Fundacji przeznaczyła już ponad 18,3 mln zł

Na uroczystość do Teatru przybyli goście i przyjaciele Fundacji, przedstawiciele administracji centralnej i samorządów zawodowych, towarzystw naukowych, dziennikarze.

Jako pierwsi gratulacje i statuetki Fundacji odebrali laureaci XIV konkursu grantowego w towarzystwie kolegów, członków zespołu badawczego: dr n. med. Agnieszka Paradowska-Gorycka z Instytutu Reumatologii w Warszawie, dr n. med. Michał Panek z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i dr n.med. Katarzyna Niemirowicz z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.  Wartość przyznanych w tej edycji grantów to 1 200 000 zł. Nagrody wręczali Jerzy Starak, przewodniczący Rady Nadzorczej Polpharmy i Wojciech Kuźmierkiewicz, prezes zarządu Fundacji.

Kolejna grupa, która pojawiła się na scenie to autorzy najlepszych prac magisterskich z Wydziałów Farmaceutycznych uczelni medycznych, wybrani w konkursie organizowanym przez Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne.

Fundacja już po raz dziesiąty ufundowała nagrody dla finalistów tego konkursu.

Decyzją jury: nagrodę I stopnia otrzymał  Dariusz Wawrzyniak za pracę wykonaną w Zakładzie Biologii RNA Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. Nagrodę II stopnia otrzymał  Dawid Gawliński za pracę wykonaną w Katedrze Toksykologii CM UJ Kraków. Nagrodę  III stopnia otrzymała  Dominika Krenczkowska za pracę wykonaną  w Katedrze i Zakładzie Chemii Fizycznej UM Gdańsk.

Od blisko 10 lat Naukowa Fundacja Polpharmy aktywnie angażuje się w działania na rzecz poprawy poziomu przestrzegania zaleceń terapeutycznych przez pacjenta. Od maja do połowy czerwca pod hasłem „Weź się lecz” – przedstawiciele Naukowej Fundacji Polpharmy prowadzili w całej Polsce akcję edukacyjną dla studentów kierunków medycznych popularyzującą zagadnienia przestrzegania zaleceń. Studenci mogli wziąć udział w konkursie wiedzy na ten temat. Z zaproszenia do udziału w teście wiedzy skorzystało 979 osób. Ostatecznie pięć osób rozwiązało test konkursowy nie tylko bezbłędnie, ale i najszybciej. Nagrody I stopnia otrzymały studentki: Ewa Szumacher z UMŁ, i Urszula Ławrynowicz z GUMedu. Nagrody II stopnia dostała studentka i studenci z UMŁ: Patrycja Soja, Krzysztof Falenta i Mateusz Polakowski. Tym razem gratulacje składali profesorowie Zbigniew Gaciong i Przemysław Kardas, redaktorzy naukowi i autorzy rozdziałów podręcznika „Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych. Od przyczyn do praktycznych rozwiązań” wydanego przez Fundację w 2015 r.

Fundacja zawsze podkreśla rolę członków Rady Naukowej i Honorowej Rady Naukowej  Fundacji, którzy społecznie pracują na jej rzecz i dzięki którym Fundacja się rozwija.

Z okazji 15-lecia działalności Fundacja postanowiła uhonorować pamiątkowymi statuetkami wszystkich członków Rad Naukowych Fundacji. Statuetki wręczali Jerzy Starak i Wojciech Kuźmierkiewicz.

Fundacja też została uhonorowana Nagrodą Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi za wydanie podręcznika medycznego „Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych. Od przyczyn do praktycznych rozwiązań”. Nagrodę wręczył i wygłosił laudację prof. dr hab. Adam Antczak, dziekan Wydziału Lekarskiego UMŁ. W imieniu zarządu Fundacji statuetkę odebrał prezes Wojciech Kuźmierkiewicz.

Część oficjalną zakończył wykład prof. Jerzego Vetulaniego, pt. „Dlaczego umysł prowadzi nas na manowce” oraz występ laureata XVII Konkursu Chopinowskiego, Georgijsa Osokinsa z Łotwy.

źródło: Polpharma

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ