Partner serwisu
04 października 2016

Kopacz: nie dla projektu, który ogranicza stosowania antykoncepcji

Kategoria: Prawo

B. premier Ewa Kopacz zaapelowała we wtorek do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, by nie dopuścił do procedowania nad kolejnym obywatelskim projektem ws. zakazu aborcji i ograniczenia stosowania antykoncepcji. Projekt przygotowała Polska Federacja Ruchów Obrony Życia.

Kopacz: nie dla projektu, który ogranicza stosowania antykoncepcji

Projekt - jak dowiedziała się we wtorek PAP w biurze prasowym Sejmu - wpłynął do parlamentu w formie pisma, które obecnie sprawdzane jest pod względem formalnym. Jeśli okaże się, że spełnia wymogi formalne, zostanie skierowany jako petycja do sejmowej komisji petycji.

Posłanka PO Monika Wielichowska oceniła, że projekt Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia jest "barbarzyński".

– Dzisiaj obserwujemy ofensywę fundamentalistów i ona nie jest przypadkowa. Całkowity zakaz aborcji, karanie kobiet więzieniem za aborcję, zmuszanie do heroizmu połączone z zakazem antykoncepcji spycha Polskę w otchłań cywilizacyjną, spycha nas poza margines Europy i zabiera prawa kobietom - mówiła posłanka na wtorkowej konferencji prasowej.

B. premier i b. minister zdrowia Ewa Kopacz zwróciła się z apelem do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, by nie dopuścił do procedowania nad projektem Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.

Beata Małecka-Libera (PO) b. wiceminister zdrowia powiedziała, że w sprawie rozwiązań zawartych w projekcie Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, głos powinni zabrać lekarze.

– Myślę, że to, o czym dziś mówimy, o kolejnym zakazie środków antykoncepcyjnych, powinno dać dużo do myślenia przede wszystkim ginekologom. To państwo powinniście tutaj wesprzeć swoje pacjentki - apelowała posłanka Platformy.

Projekt, który jest obecnie dostępny na stronie Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, uchyla m.in. te przepisy obecnej ustawy o planowaniu rodziny, które dopuszczają stosowanie aborcji w trzech przypadkach (gdy ciąża zagraża zdrowiu lub życia kobiety, gdy jest wynikiem czynu zabronionego lub gdy płód jest ciężko i nieodwracalnie uszkodzony).

Propozycja obrońców życia zakłada ponadto dodanie do Kodeksu karnego przepisu, zgodnie z którym "dzieckiem poczętym jest człowiek w prenatalnym okresie rozwoju, od chwili poczęcia - to jest od połączenia się żeńskiej i męskiej komórki rozrodczej, do rozpoczęcia porodu". Przewiduje także karę pozbawienia wolności do lat 3. dla tego, kto "powoduje śmierć dziecka poczętego". Jeżeli sprawca tej śmierci działa nieumyślnie, podlega karze ograniczenia wolności albo karze pozbawienia wolności do lat 2.

W projekcie znalazło się jednak zastrzeżenie, że "nie popełnia przestępstwa lekarz, jeżeli śmierć dziecka poczętego jest następstwem działań leczniczych, koniecznych dla uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa dla życia kobiety ciężarnej albo dziecka poczętego w razie ciąży mnogiej". Nie podlega - zgodnie z propozycją - karze również matka dziecka poczętego, która dopuszcza się śmierci dziecka poczętego.

W projekcie pozostawiono przepis obecnej ustawy o planowaniu rodziny, który na organy administracji rządowej oraz samorządu terytorialnego nakłada obowiązek zapewnienia obywatelom swobodnego dostępu do metod i środków służących dla świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa.

Źródło: PAP
Fot. freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ