Farmaceuci mają dwie nowe organizacje reprezentujące ich interesy
Swoją działalność oficjalnie zainaugurowały dwie nowe organizacje, których celem jest obrona interesów farmaceutów. Związek Zawodowy Pracowników Farmacji ZZPF oraz Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek ZAPPA zachęcają do wstąpienia w swoje szeregi.

Związek Zawodowy Pracowników Farmacji ZZPF to inicjatywa mgra Piotra Merksa, który w swoich działaniach chce wzorować się na brytyjskiej organizacji The Pharmacist Defence Asssociation, która nie tylko skupia farmaceutów-pracowników, ale również aktywnie zabiega o właściwe regulacje, reprezentuje pracowników w sporach z pracodawcami, a także tworzy silną społeczność farmaceutów.
Nasze założenia opierają się na wieloletnich obserwacjach, które niezbicie dowodzą, że farmaceuci nie są dobrze reprezentowani. Stąd naszą misją jest stanie na straży praw osób zatrudnionych w sektorze farmaceutycznym. W Polsce nie ma organizacji, która dba wyłącznie o interesy grupy zawodowej pracowników farmacji, przez co duża liczba z nich jest narażona na różne niekorzystne zjawiska. Naszym celem jest przeciwdziałanie tej nierównowadze - czytamy w komunikacie inicjatorów organizacji. - Sektor farmaceutyczny mieści w sobie zarówno pracowników aptek, jak również pracowników firm farmaceutycznych, hurtowni, przemysłu, placówek oświaty, placówek naukowych oraz pozostałe czyli wszędzie gdzie wykształcenie farmaceutyczne jest niezbędne i wykorzystywane w działaniach na rzecz pracodawcy.
Do ZZPF mogą dołączyć pracownicy aptek, hurtowni, przemysłu a także ośrodków naukowych oraz inspekcji.
Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek ZAPPA to z kolei inicjatywa mgra Marcina Wiśniewskiego, znanego w środowisku farmaceutów aktywisty i twórcy Ruchu Aptekarzy Polskich. ZAPPA ma być organizacją konkurencyjną dla Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET, który zrzesza 16 sieci aptecznych. Tym samym nie będą mogły należeć do niego korporacje sieciowe oraz zagraniczni właściciele aptek.
Kto może dołączyć do organizacji?
Każdy farmaceuta będący właścicielem lub współwłaścicielem apteki lub aptek, który chce pracować w swojej niezależnej aptece dłużej, niż 5 lat, bo tyle, oceniam, nam zostało, jeśli nic nie zmienimy. Ale z zastrzeżeniem, że zarząd związku będzie akceptował członków – nie chcemy nieuczciwych, kombinatorów itp., a z pewnością w naszej grupie zawodowej też tacy są. To jedyne ograniczenie, wg mnie - mówił niedawno Marcin Wiśniewski w wywiadzie dla MGR.FARM. ( więcej o tym na: https://mgr.farm/content/po-cichu-liczylem-ze-pharmanet-da-sie-wciagnac-w-proces-sadowy)
Wczoraj na spotkaniu w Okręgowej Izbie Aptekarskiej w Warszawie, Komitet Założycielski podjął uchwałę o powołaniu Związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek.
Komentarze