Polpharma partnerem konkursu naukowego E(X)Plory
Polpharma po raz kolejny była partnerem strategicznym Konkursu Naukowego E(x)plory, którego ogólnopolski finał odbył się 20 października w Gdyni. To konkurs, który pozwala młodym naukowcom w wieku 13-20 lat tworzyć i rozwijać innowacyjne projekty, poszerzać swoją wiedzę i wymieniać się doświadczeniami z innymi, także za granicą.
W tym roku do Konkursu zgłoszonych zostało ponad 200 projektów całej Polski, a autorzy 140 najlepszych projektów zaprezentowali je podczas Regionalnych Festiwali Naukowych E(x)plory, które odbyły się w Szczecinie, Wrocławiu, Warszawie, Toruniu i Podzamczu k/Kielc. W finale udział wzięły 33 projekty. Laureatów wybrało jury złożone z 20 autorytetów reprezentujących uznane instytucje naukowe i innowacyjne firmy. W jury zasiadał również Wojciech Kuźmierkiewicz, prezes Naukowej Fundacji Polpharmy.
Zwycięzcami tegorocznej VI. edycji Konkursu Naukowego E(x)plory zostali Jakub Jędrzejewski i Michał Zwierz, uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim, którzy zbudowali silnik mikrofalowy zasilany energią elektryczną. Otrzymali stypendium naukowe w wysokości 10 000 zł i pojadą na światowy konkurs Intel ISEF w USA.
Drugie miejsce zajął Michał Paszkowski z Publicznego Gimnazjum nr. 7 im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie za projekt „Pearfect – interpretowany język programowania na platformy Windows, Linux i macOS. Trzecią nagrodę zdobył duet - Oliwia Krzemień i Bartosz Biesiadecki z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie za pomysł „Identyfikacja esterazy leukocytów w moczu, w celu wczesnego wykrycia zakażenia układu moczowego u dzieci i niemowląt”.
Polpharma postanowiła również przyznać własne nagrody specjalne - dwa stypendia w wysokości 3 000 zł. Trafiły one do Zuzanny Dróżdż z I Liceum Ogólnokształcącego w Zduńskiej Woli za projekt społeczny „Nie zabieraj serca do nieba” oraz zespołu w składzie Krzysztof Andrulonis, Magdalena Kubrak, Jakub Lamorski za pomysł „Chemanalyse - twoja aplikacja do zadań laboratoryjnych z chemii”.
Wydarzenie zorganizowane przez Fundację Zaawansowanych Technologii cieszyło się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci i młodzieży szkolnej, nauczycieli, studentów jak i przedstawicieli start-upów, innowacyjnych firm, władz samorządowych i centralnych. W tegorocznym Gdynia E(x)plory Week wzięło udział ponad 4.200 osób z Polski i Europy
Komentarze