Partner serwisu

Farmacja w budowie

Kategoria: Krótko na temat

1,16 mld złotych – to łączna kwota niektórych inwestycji, jakich dokonano w branży od zeszłego roku. Mimo nieustannie zaostrzających się przepisów prawnych oraz rosnącej konkurencji, głównie ze Wschodu, polski przemysł farmaceutyczny oraz suplementów diety ma się całkiem dobrze.

    Warszawa , PF Anpharm S.A. – 18 mln zł

    Francuski koncern Servier wydał ostatnio 18 mln zł na zakup gruntu, budynków oraz linii produkcyjnej do butelkowania w warszawskiej fabryce Anpharm. Dzięki temu możliwości produkcyjne zakładu wzrosły o kolejne 10 mln opakowań. Inwestycja umożliwia wytwarzanie preparatów zawierających peryndopryl z argininą – lek stosowany przez ponad 400 tys. polskich pacjentów. Dzięki znaczącym nakładom finansowym w latach 1997-2012 oraz transferowi nowoczesnych technologii produkcja w PF Anpharm S.A. zwiększyła się o ponad 500%, z 4 mln do 25 mln opakowań rocznie, a liczba zatrudnionych wzrosła z 80 do 140 osób. W sumie inwestycje w ten zakład pochłonęły 133 mln zł.

 

*  *  *

 

Wysogotowo, Curtis Health Caps Sp. z o.o. – 115 mln zł


    Zakład produkcyjny Curtis Health Caps kosztował 115 mln zł, z czego 41 mln pochodziło z dotacji europejskich z Programu Innowacyjna Gospodarka. Produkcję uruchomiono w grudniu 2011 roku. W nowej fabryce powstają kapsułki o różnych kolorach i kształtach, z zawartością substancji leczniczych, witamin i mikroelementów, do połykania lub żucia, a także w kształcie niewielkich buteleczek, z których produkt jest wyciskany. Firma świadczy wyłącznie usługi outsourcingowe – dla podmiotów europejskich, a także spoza Europy. Obejmują one proces wytwarzania, od zakupu surowców, aż po pakowanie oraz prace badawczo-rozwojowe. Współwłaścicielami firmy są: polski biznesman Zbigniew Niemczycki oraz włoski inwestor.

 

*  *  *

 

Poznań, GlaxoSmithKline – 75 mln zł


    W zeszłym roku w polskim oddziale GlaxoSmithKline miało miejsce otwarcie nowego wydziału kapsułek miękkichżelatynowych. W unowocześnienia umożliwiające zwiększenie produkcji brytyjski koncern zainwestował 75 mln zł. Jednostka została zbudowana w oparciu o utworzony w 2000 r. wydział kapsułek, który został poddany całkowitej modernizacji. Został on wyposażony w najnowsze maszyny, nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz systemy ochrony środowiska. Zastosowano unikalną w skali światowej technikę wykonywania nadruku bezpośrednio na kapsułce z wykorzystaniem lasera o niskiej energii. Wdrożono również technologię redukcji odpadów płynnych. Produkcja z nowego wydziału będzie docelowo trafiać na 99 rynków całego świata, a jej efektywność to 14 mln opakowań rocznie (423 mln kapsułek).

 

*  *  *

 

Gdańsk, ZF Polpharma – 30 mln zł


    Największa polska firma farmaceutyczna – Polpharma – jest w trakcie kompletowania kadry do supernowoczesnego centrum badawczo-rozwojowego, które powstaje w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Pracować w nim będzie 50 osób, jego powierzchnia wynosi 2 tys. m². Laboratorium będzie miejscem badania i rozwoju medycznych preparatów biologicznych, początkowo dla leków bioulepszonych i biopodobnych, a docelowo innowacyjnych. W ramach centrum powstanie również laboratorium rozwoju bioprocesów, które ma się zajmować produkcją białek w standardzie cGMP. Umożliwi to wytwarzanie szarż leków biotechnologicznych do badań klinicznych. Firma zamierza zainwestować w tę jednostkę ok. 30 mln zł.

 

*  *  *

 

Starogard Gdański ZF Polpharma – 815 mln zł


    19 kwietnia Grupa Polpharma oficjalnie powiększyła się o Polfę Warszawa. Właściciel, Jerzy Starak, chciał kupić spółkę już podczas prywatyzacji starogardzkiej firmy – udało się to jednak dopiero po 12 latach. Za 85,14% akcji zapłacił skarbowi państwa 815 mln zł. Całą firmę wyceniono na 957 mln zł. Oferta Polpharmy okazała się najatrakcyjniejsza spośród firm z całego świata, jakie odpowiedziały na zaproszenie do udziału w procesie prywatyzacji. Polska spółka zaproponowała najlepsze warunki cenowe i przedstawiła plan nakładów inwestycyjnych na rozwój Polfy Warszawa w wysokości kilkudziesięciu milionów złotych. W umowie sprzedaży akcji zawarte zostały również gwarancje zatrudnienia dla jej pracowników.
    Warunkiem zamknięcia transakcji było uzyskanie przez Polpharmę zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, która została wydana 26 marca 2012 roku. Jest to zgoda warunkowa – zgodnie z nią Polpharma będzie musiała wyzbyć się wszelkich praw do trzech rodzajów leków. Ma na to 18 miesięcy.

 

 

 

 

 

 

 

 

*  *  *

 

Konstantynów Łódzki, Polfa Łódź S.A. – 44 mln zł


    W marcu zeszłego roku odbyła się uroczystość wmurowania symbolicznego kamienia węgielnego pod budowę nowej fabryki leków Polfy Łódź S.A. Fabryka powstanie w Konstantynowie Łódzkim w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Koszt inwestycji jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Nowy zakład będzie miał powierzchnię ponad 9,5 tys. m2. Zostaną tam ulokowane laboratoria, magazyny i biura. Fabryka ma spełniać najwyższe standardy ochrony środowiska. Budynek będzie wyposażony w kolektory solarne, co umożliwi wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Planowane zatrudnienie to 250 osób. W fabryce mają zostać wdrożone trzy innowacyjne technologie, umożliwiające wytwarzanie leków na światowym poziomie. Będą one obejmować produkcję wodorozpuszczalnego koenzymu Q10, produkcję uniwersalnego granulatu służącego do produkcji tabletek musujących oraz produkcję ulepszonych preparatów wapniowych i suplementów diety. Dzięki temu zakład będzie dostarczał 21 nowych i ulepszonych produktów, z których 30% ma być przeznaczona na eksport na rynki światowe. Firma właśnie przekazała do PARP-u raport z etapu 1.4 – dopiero po jego zatwierdzeniu może składać wnioski o zwrot płatności za budowę. Początkowo rozpoczęcie produkcji planowano na trzeci kwartał tego roku. Ze względów technicznych, organizacyjnych, finansowych i innych tempo budowy trochę zmniejszono – obecnie jej zakończenie ma nastąpić na przełomie 2013 i 2014 roku. Koszty budowy nowej fabryki to 30 mln zł, zaś całej inwestycji 44 mln zł, z czego 16 mln zł ma prawdopodobnie wynosić dofinansowanie z UE.

 

*  *  *

 

Łódź, Ichem Sp. z o.o. – 26,8 mln zł


    W ciągu ostatnich pięciu lat Ichem Sp. z o.o. zrealizowała projekty inwestycyjne m.in. w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Firma utworzyła infrastrukturę o powierzchni ponad 8 tys. m² – nastąpiła rozbudowa zakładu i wyposażenie go w innowacyjne linie produkcyjne (do wytwarzania sypkich i płynnych form spożywczych oraz suplementów diety). Dzięki temu możliwe stało się poszerzenie zakresu oferowanych usług. Dzisiaj Ichem jest w stanie wytwarzać wszystkie podstawowe formy suplementowe i lekowe – fiolki, butelki, saszetki (w tym również herbatki), kapsułki oraz tabletki powlekane. Działa zgodnie ze standardami jakościowymi ISO 22000 oraz HACCP, a także wdraża aktualnie system GMP dla farmacji. Dzięki inwestycji świadczy kompleksowe usługi produkcyjne od opracowania receptury, jej rejestracji i zasadniczej produkcji, po magazynowanie i spedycję. Całkowita wartość inwestycji to ok. 26,8 mln złotych, zaś wartość dotacji ze środków UE ok. 16,4 mln złotych.

 

*  *  *

 

Pietrzykowice, Oleofarm Sp. z o.o. – 17,65 mln zł


    Powierzchnia nowej fabryki wynosi 5,384 tys. m² – składają się na to biura, przestrzeń produkcyjna oraz powierzchnia magazynowa. W zakładzie pracuje ok. 110 osób. Inwestycja kosztowała 17,65 mln zł. Zostały zakupione nowe urządzenia służące do pakowania produktów płynnych (olejów) do kapsułek żelatynowych twardych. Zastosowano tamper evident na kapsułkach w celu zabezpieczenia przed ich rozlaniem. Produkcja obejmuje wytwarzanie produktów spożywczych (oleje, mieszanki) oraz suplementów diety w płynach, tabletkach, saszetkach, kapsułkach żelatynowych miękkich i twardych.

 
 

*  *  *

 

Warszawa , Polfa Warszawa S.A. – 15 mln zł


    W październiku 2011 roku Polfa Warszawa S.A. rozpoczęła wytwarzanie w nowych pomieszczeniach produkcyjnych zwanych G-3. Są to pomieszczenia klasy D, gdzie obecnie odbywa się przygotowanie i napełnianie kropli do nosa, a w przyszłości będą napełniane także opakowania z nebulizatorem. Poza pomieszczeniami klasyfikowanymi, w których znajdują się dwie linie napełniające z automatycznym systemem sip/cip oraz instalacja do przygotowania roztworów i ich magazynowania, piętro wyposażone jest w szereg pomieszczeń nieklasyfikowanych: magazynowych, dwóch pakowni ekspedycyjnych. W pakowni znajdują się dwa nowoczesne ciągi pakujące, w skład których wchodzą kartoniarki, etykieciarki i wagi przelotowe (urządzenia takich firm, jak: Bosch, Marchesini, IMA). Warunki wytwarzania są w pełni monitorowane, a procesy dystrybucji PW, mycia, sterylizacji, przygotowania i napełniania są całkowicie kontrolowane przy pomocy systemu SCADA z pomieszczenia osoby nadzorującej produkcję. Wartość inwestycji wyniosła 15 mln zł. Planowana produkcja to ponad 25 mln opakowań butelek rocznie. Zatrudnienie na linii – 20-25 osób.

 

Fot. Zasoby własne zakładów farmaceutycznych

Autor: Patrycja Misterek

Artykuł został opublikowany w magazynie "Przemysł Farmaceutyczny" nr 5/2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ