Partner serwisu
05 kwietnia 2018

Refundacja szczepień przeciw grypie coraz bardziej możliwa

Kategoria: Z życia branży

Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenie refundacji szczepionki przeciw grypie – tak zapowiedział Łukasz Szumowski w rozmowie z newsrm.tv. Obecnie szczepionka przeciw grypie jest dostępna bezpłatnie dla osób starszych tylko w wybranych samorządach, w ramach realizowanych przez nie programów zdrowotnych.

Refundacja szczepień przeciw grypie coraz bardziej możliwa

Mamy problem z grypą i z zachorowalnością na grypę. Koszt zaniechania szczepień dla populacji jest bolesny a jego konsekwencje są trudne do zaakceptowania, bo niestety umierają ludzie. Problem z grypą wynika z bardzo niskiego odsetka zaszczepionej populacji. W przyszłym sezonie będziemy myśleli nad grupami chorych, które mogłyby uzyskać refundację tego szczepienia

mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski.

W obecnym sezonie zmarło już 37 osób, 15 363 było hospitalizowanych, a zachorowało ponad 4 miliony (4 355 558). Na powikłania pogrypowe szczególnie narażone są osoby powyżej 65 roku życia, dzieci i osoby z chorobami przewlekłymi. Najwięcej zgonów potwierdzono u osób właśnie po 65 roku życia – aż 24.

Według amerykańskich statystyk w latach 1976-2007 zgony pacjentów powyżej 65. roku życia stanowiły blisko 80 proc. wszystkich zgonów z powodu powikłań pogrypowych. Często nie są to bezpośrednio zgony z powodu grypy, ale jej powikłań. W przypadku grypy u osób przewlekle chorych może nastąpić nasilenie choroby przewlekłej, które w konsekwencji prowadzi do zgonu.

Na pewno będziemy się starać objąć szczepieniami tych, którzy najbardziej na tym skorzystają: grupy ryzyka, populacje definiowane wiekiem lub obie te grupy. W najbliższych miesiącach będziemy przyglądać się możliwościom refundacji szczepienia przeciw grypie 

komentuje podsekretarz stanu Marcin Czech.

Eksperci są zgodni, że najlepszą metodą zapobiegania zarażeniom wirusem grypy oraz uniknięcia powikłań są szczepienia profilaktyczne, których skuteczność wynosi aż 70 – 89%. Niestety w Polsce szczepi się jedynie ok. 3,7% populacji. Wg raportu E&Y w roku z epidemią, koszty leczenia, czyli tzw. koszty bezpośrednie oraz koszty pośrednie mogą sięgać nawet 5 mld zł. W tym sezonie koszty samej hospitalizacji związane z leczeniem pacjentów chorych na grypę wyniosły już ponad 20 mln zł.

 Ja zaszczepiłem się przeciw grypie, za własne pieniądze, nieduże. Moja rodzina jest zaszczepiona
i tak naprawdę to jest najlepszy sposób, żeby sobie z grypą radzić 

mówi newsrm.tv Marcin Czech.

Od niedawna w Polsce pacjenci mają możliwość skorzystania z innowacyjnych szczepionek czterowalentnych. Zapewniają one najszerszą możliwą ochronę przed grypą, ponieważ zawierają dwa szczepy wirusa grypy typu A i dwie linie wirusa grypy typu B. Na świecie szczepionki czterowalentne są powszechnie rekomendowane przez najważniejsze instytucje zdrowia publicznego. W Wielkiej Brytanii, Kanadzie oraz Australii są refundowane dla pacjentów z grup ryzyka.

Wypowiedź: Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia, Marcin Czech, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.

źródło: Newsrm.tv
DR FARM
2018-06-01
PROBLEM JEST ZUPEŁNIE INNY! SZCZEPIONKA NIE MA BADAŃ BEZPIECZEŃSTWA ANI SKUTECZNOŚCI!
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ