Partner serwisu
16 sierpnia 2018

Uwaga na leki – sprawdź zanim weźmiesz, akcja edukacyjna Naczelnej Izby Aptekarskiej i Narodowego Instytutu Leków

Kategoria: Z życia branży

Leki są nieodłączną częścią każdej terapii, ratują ludzkie zdrowie i życie. Nie ma osoby, która nigdy nie zażyła choć jednej tabletki, czy nie wypiła łyżeczki syropu. Wszyscy korzystają z medykamentów, ale nie wszyscy wiedzą, jak się z nimi obchodzić. Co więcej, analiza zachowań i przyzwyczajeń pacjentów, pokazuje, że nieświadomie narażają swoje zdrowie i ryzykują skuteczność terapii między innymi poprzez niewłaściwe przechowywanie leków.

Uwaga na leki – sprawdź zanim weźmiesz, akcja edukacyjna Naczelnej Izby Aptekarskiej i Narodowego Instytutu Leków

Dwie organizacje – Naczelna Izba Aptekarska i Narodowy Instytut Leków, aby zapobiegać negatywnym skutkom takich działań, mając na uwadze przede wszystkim troskę o bezpieczeństwo polskiego pacjenta, zorganizowały kampanię informacyjną o nazwie „Uwaga na leki”.

Pierwsza jej odsłona to temat właściwego przechowywania leków

Temat jest tym bardziej gorący, ponieważ tegoroczne, upalne lato miało wpływ na niejedną tabletkę, kapsułkę, maść czy syrop, wpływając na aktywność substancji czynnej leku i powodując jej zmianę na substancję niebezpieczną dla zdrowia. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, co może im grozić, gdy zażyją leki przechowywane zbyt długo w niewłaściwych warunkach. Wysoka temperatura lub ekspozycja na słońce mogą niebezpiecznie zmienić ich właściwości fizyko-chemiczne, które mogą mieć wpływ na aktywność substancji czynnej leku i powodować jej zmianę na substancję niebezpieczną dla organizmu ludzkiego. Warto skierować uwagę na problem, a następnie przyswoić i wcielić w życie kilka podstawowych zasad. Dzięki temu zdecydowanie zwiększy się bezpieczeństwo i skuteczność leczenia.

Po pierwsze, czytanie ulotek i rozmowa z farmaceutą dotycząca leku

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ