Partner serwisu
25 lutego 2019

Schemat technologiczny – Jak wizja klienta staje się finalnym produktem

Kategoria: Aktualności

Rosnące w ogromnym tempie oczekiwania ludzi co do jakości i stylu życia, a co za tym idzie kupowanych produktów sprawia, że nowoczesne technologie są nieuniknione i pożądane we wszystkich gałęziach przemysłu. Wpływa to na strategię konkurencyjności firm branży farmaceutycznej czy biotechnologicznej tzw. Life Sciences & Advanced Manufacturing (LS&AM), które aby wyprzedzać innych muszą być nie tylko o krok, a o wiele kroków przed pozostałymi branżami.

Schemat technologiczny – Jak wizja klienta staje się finalnym produktem

Podstawą do osiągnięcia czołowej pozycji jest jak najlepsze przygotowanie procesu technologicznego. Pomaga w tym dobrze wykonany schemat technologiczny, który graficznie obrazuje poszczególne procesy i operacje jednostkowe, w kolejności ich realizacji oraz wszystkie inne dodatkowe czynniki mające wpływ na opracowywany proces technologiczny. Przygotowując taki schemat musimy pamiętać, że ostatecznym celem jest uzyskanie wysokiej jakości produktu i to zarówno pod względem technicznym jak i ekonomicznym. Proces jednostkowy jest niczym innym jak wyodrębnieniem zespołu przemian fizycznych i chemicznych charakterystycznych ze względu na zachodzące reakcje chemiczne. Przez operacje jednostkowe należy natomiast rozumieć operacje dynamiczne takie jak filtracja czy mieszanie, wymiana ciepła ale także wymiana masy, której przykładem jest destylacja, absorbcja czy granulowanie. Należy pamiętać, że procesy jednostkowe to reakcje elektrochemiczne i fotochemiczne, które przebiegają w wysokich temperaturach i ciśnieniach, bądź zachodzą w warunkach zbliżonych do warunków normalnych. Dodatkowo dla procesów technologii LS&AM istotnym jest, aby procesy te zachodziły przy zachowaniu odpowiednich warunków czystości (eng. „higienic process”).

Wytwarzanie produktów w branży LS&AM jest złożonym przedsięwzięciem, które wymaga współdziałania wielu systemów takich jak: produkcja, zaopatrzenie w substraty oraz media wysokiej jakości, przy jednoczesnym maksymalnym wykorzystaniu surowców, minimalnym zużyciu energii, jak najlepszej wydajności dostępnej aparatury oraz możliwie szybko przebiegających procesach i operacjach jednostkowych, dbających o neutralizację czy biodegradowalność odpadów. Kluczowym jest tutaj wysoce wyspecjalizowany zespół inżynierów, mających odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, który używa nowoczesnych metod symulacyjnych w opracowaniu schematów technologicznych w procesach LS&AM.

Opisywany proces technologiczny jest obszarem oddziaływania wielu zmiennych takich jak specyfika budowy i pracy urządzeń produkcyjnych, metoda wytwarzania, dobór i przepływ właściwych materiałów, czy sposób przeprowadzania kontroli. Stąd istotnym jest minimalizacja zagrożeń w każdym obszarze oraz prowadzenie nadzorów pojedynczych procesów już na etapie projektowania, co wymaga stosowania się do odpowiednich standardów inżynieryjnych.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ