Partner serwisu

Na sucho czy na mokro?

Kategoria: Produkcja i maszyny

Aleksandra Matuszak

Definicja granulatu jest prosta i zrozumiała, ale otrzymywanie tej formy farmaceutycznej to już inna historia. W jaki sposób zaprojektować proces technologiczny oraz dobrać urządzenia, aby zakończyła się happy endem?

Na sucho czy na mokro?

Granulat to jedna ze stałych postaci leku. Stanowi mieszaninę sproszkowanych substancji leczniczych i pomocniczych uformowaną w jednolite grudki (ziarenka) o nieregularnym kształcie i wielkości – najczęściej mieszczącej się w zakresie 0,2-3,2 mm. Grudki te mogą być powlekane. Granulaty w lecznictwie stosowane są jako gotowy produkt leczniczy, do użytku wewnętrznego lub zewnętrznego, oraz jako półprodukt do produkcji tabletek. Odmianą granulatów są peletki posiadające kształt kulisty.
Dzięki granulacji następuje przekształcenie substancji czynnych oraz pomocniczych w formę możliwą do tabletkowania. Mieszanina różnych substancji tworzy nieulegający segregacji, trwały konglomerat o dobrej płynności oraz ściśliwości, a także w stosunku do poszczególnych jego składników, praktycznie niepylący w trakcie dalszej obróbki.


Technologie wytwarzania
Nie będzie przesadą stwierdzenie, iż proces produkcji granulatu, bez względu na to czy granulat jest wyrobem gotowym czy półproduktem do dalszego przetwarzania, jest krytycznym etapem wytwarzania. Z tego względu przemysł farmaceutyczny ciągle stawia dostawcom urządzeń nowe wyzwania. Aby im sprostać, wielu producentów maszyn, poza współpracą z jednostkami naukowymi, stworzyło własne centra badawczo-rozwojowe, w których pracuje się nad doskonaleniem procesów granulacji i konstrukcji urządzeń wykorzystywanych w tych procesach. Dzięki temu producenci granulatów mają do dyspozycji wiele urządzeń lub ich zestawów oraz różne technologie wytwarzania. Do najpopularniejszych należą:

  • metoda na sucho – kompaktorowanie, kompaktowanie lub brykietowanie,
  • metoda na mokro – najczęściej stosuje się granulację w mieszalniku wysokoobrotowym (HSM) oraz granulację fluidalną (FBG),
  • granulacja topnieniowa,
  • granulacja poprzez przecieranie – inaczej rotacyjna.



Autor: Aleksandra Matuszak

fot.: photogenica.pl

 

Cały artykuł przeczytają Państwo  w magazynie "Przemysł Farmaceutyczny" nr 4-5/2013

zamów prenumeratę w wersji drukowanej lub elektronicznej

 Jak zamówić prenumeratę czasopisma drukowaną/elektroniczną

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ