Partner serwisu
10 lipca 2019

Adamed stawia na ekologię

Kategoria: Z życia branży

Troska o środowisko to istotny czynnik przy planowaniu wszystkich działań Adamedu. Firma, stawiająca w centrum swoich działań dobro pacjentów i odpowiadająca na kluczowe wyzwania współczesnej medycyny, rozumie jak ogromny wpływ na zdrowie ludzi ma czyste środowisko. 

Adamed stawia na ekologię

Zero strat

Adamed koncentruje się na wdrażaniu rozwiązań chroniących środowisko zarówno w obszarze produkcji, jak i w pozostałej aktywności biznesowej. Przykładem tego jest działający program „zero strat” w zakresie gospodarki odpadami, wpisujący się w trend gospodarki obiegu zamkniętego. Nadrzędnym celem tego programu jest przekształcanie jak największej liczby odpadów w surowce. W ciągu ostatnich 4 lat Adamed zmniejszył zużycie energii cieplnej o 37 procent, a elektrycznej o 7 procent. Ilość ścieków została ograniczona o 30 procent, a emisja CO2 o 22 procent, ograniczono produkcję odpadów i aż 82 procent z nich oddawanych jest do recyclingu. Ponadto, nowe praktyki umożliwiły zamianę odpadów komunalnych w surowce wtórne. Uzyskiwane w ten sposób oszczędności spółka przekazuje na cele charytatywne.

W Adamedzie założono osiągnięcie najwyższego możliwego poziomu segregacji odpadów z tworzyw sztucznych oraz papieru i tektury. Realizacja projektu, w fabrykach w Pabianicach i Ksawerowie, rozpoczęła się już w 2016 roku. Obecnie dzięki usprawnieniu procesusegregacji w obu zakładach możliwe jest zbieranie tworzyw z podziałem na dziesięć frakcji, a także segregowanie papieru, tektury oraz odpadów komunalnych.

Troska o środowisko idzie w parze z wymiernymi oszczędnościami finansowymi dla firmy – już w 2016 roku koszty unieszkodliwiania odpadów przemysłowych zmniejszyły się o ponad 60%, a odpadów komunalnych o blisko 30%.

Wdrażanie idei „zero strat” obejmuje też włączenie w proces wszystkich Współpracowników Adamedu. W 2017 roku zgłosili oni 759 pomysłów na optymalizację procesów produkcyjnych i ograniczenie marnotrawstwa, z czego aż 613 zostało zrealizowanych.

Eko-flota

W 2019 roku Adamed realizuje kolejną eko-inwestycję, podejmując decyzję o wymianie dla Współpracowników samochodów na hybrydowe Toyota Corolla Sedan oraz Toyota Camry. To kolejny krok na drodze nieustannego poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, w różnych obszarach.  Pierwsze hybrydy trafiły do firmy w czerwcu 2019 r., a przez kolejne 4 lata Adamed planuje wymienić flotę firmy tak, aby składała się w całości z niskoemisyjnych samochodów hybrydowych.

- Nowe hybrydy we flocie spalają mniej paliwa – oszczędzamy co najmniej litr na każde 100 km, a co za tym idzie, emitują mniej dwutlenku węgla do środowiska. Nasze analizy wykazały, że wymiana 200 samochodów ograniczy emisję CO2 do atmosfery o blisko 120 ton rocznie  – wyjaśnia Paweł Pawlik, kierownik Zespołu Floty Samochodowej w Adamed Pharma S.A.

Wybór samochodów hybrydowych to nie tylko innowacja i komfort dla pracowników, ale przede wszystkim realne oszczędności w budżecie firmy, wynikające z niskich kosztów spalania i eksploatacji, co najlepiej widać w perspektywie kilku lat.

źródło: Adamed
fot. Adamed
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ