Partner serwisu
19 sierpnia 2019

Obiecujące wyniki badań pierwszej szczepionki przeciw chlamydiozie

Kategoria: Z życia branży

12 sierpnia 2019 roku w czasopiśmie Lancet Infectious Diseases opublikowano wyniki badań klinicznych, w których potwierdzono immunogenność nowej szczepionki przeciw chlamydiozie.

Obiecujące wyniki badań pierwszej szczepionki przeciw chlamydiozie

W klinicznym badaniu immunogenności około trzy tuziny zdrowych kobiet losowo przydzielono do jednej z dwóch grup, gdzie podawano dwie różne wersje rekombinowanej szczepionki przeciw chlamydiozie lub grupy placebo. Obie wersje szczepionki okazały się bezpieczne i potwierdzono ich immunogenność, tzn. wywoływanie odpowiedzi immunologicznej, która nie występowała w grupie placebo. Wersje różniły się m.in zastosowanym adiuwantem. Pierwsze wyniki badań klinicznych nowej szczepionki przeciw chlamydiozie są obiecujące- powiedział Toni Darville, specjalista ds. chorób zakaźnych dzieci z University of North Carolina School of Medicine w Chapel Hill, który jest współautorem komentarza towarzyszącego badaniu. Zakażenia chlamydiami mogą prowadzić do upośledzających, długotrwałych powikłań u kobiet, stąd też szczepionka przeciw chlamydiozie może mieć duży wpływ na zdrowie publiczne.

Chlamydioza to jedna z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołuje ją bakteria Chlamydia trachomatis. Każdego roku na świecie występuje około 131 zakażeń u kobiet i mężczyzn. Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) w Stanach Zjednoczonych chlamydioza jest najczęściej zgłaszaną infekcją przenoszoną drogą płciową. W 2017 roku odnotowano tam co najmniej 1,7 mln przypadków zakażeń. Badacze podkreślają, że dane te są dalece niedoszacowane, ponieważ często objawy takie jak wydzielina z narządów płciowych lub ból nie są rozpoznawane jako chlamydioza.

Chlamydioza to choroba wymagająca terapii antybiotykami. Nieleczona może powodować ciężkie powikłania u kobiet, w tym chroniczny ból. Szczególnie niebezpieczna jest infekcja szyjki macicy, która u 1 na 6 kobiet może być przyczyną stanów zapalnych narządu rodnego, co w konsekwencji może prowadzić do bezpłodności lub powikłań ciąży.

Opracowanie szczepionki, która będzie chroniła przed zakażeniami C. trachomatis jest trudne ponieważ bakterie te należą do wewnątrzkomórkowych. Dotychczasowe wyniki badań przedklinicznych na zwierzętach pokazują, że skuteczna szczepionka powinna nie tylko wywoływać silną odpowiedzi odpornościową na poziomie przeciwciał w celu zwalczania bakterii poza komórkami, ale przede wszystkim odpowiedź komórkową na poziomie limfocytów T, która pomoże usunąć bakterie z zainfekowanych komórek.

W opisanym badaniu klinicznym, immunolog i wakcynolog Robin Shattock z Imperial College London oraz jego zespół badali dwie wersje szczepionki przeciw chlamydiozie. Obie wersje wywoływały odpowiedź immunologiczną na poziomie przeciwciał i komórek T. Do kolejnych badań wybrano wersję, która dawała silniejszą odpowiedź immunologiczną. Badacze podkreślają, że gdyby szczepionka przeszła kolejne wymagane etapy badań klinicznych i została zarejestrowana, powinna być podawana dziewczętom i chłopcom  w wieku 11 -12 lat, podobnie jak szczepionka przeciw HPV.

źródło: szczepienia.pzh.gov.pl
fot. 123rf/zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ