Partner serwisu
15 listopada 2019

Niemcy wprowadzają obowiązkowe szczepienia przeciw odrze

Kategoria: Szczepionki

Niemiecki Bundestag uchwalił 14.11.2019 r. ustawę wprowadzającą obowiązek szczepień przeciw odrze. Od marca 2020 r. rodzice będą musieli przedstawić zaświadczenie o szczepieniu, aby dziecko mogło uczęszczać do przedszkola lub szkoły. Obowiązek szczepień rozszerzono również o osoby dorosłe – nauczycieli, opiekunów pracowników placówek opieki zdrowotnej i zakwaterowania dla uchodźców.

Niemcy wprowadzają obowiązkowe szczepienia przeciw odrze

Zgodnie z przegłosowaną ustawą „Ochrona przed odrą”, od marca 2020 r. dzieci, personel przedszkoli, szkół, placówek medycznych i placówek społecznych będzie musiał być zaszczepiony przeciw odrze. Obowiązek szczepień obejmuje również personel schronisk dla uchodźców i miejsc zamieszkania dla osób ubiegających się o azyl.

Rodzice, którzy nie zaszczepią swoich dzieci w wieku szkolnym, zostaną ukarani wysokimi grzywnami w wysokości do 2 500 EUR. Rodzice młodszych dzieci będą musieli przedstawić zaświadczenie o szczepieniu przeciw odrze przed wysłaniem ich do przedszkola.

Przed wprowadzeniem powszechnych szczepień przeciw odrze w Niemczech w 1963 r. epidemie odry pojawiały się tam z częstotliwością co 2-3 lata. Szczepienia znacznie ograniczyły występowanie tej choroby. W wielu krajach udało się odrę wyeliminować. Mimo tego wciąż na świecie z powodu odry umiera rocznie ok. 2,6 mln osób. Dzieci są najbardziej narażone na zachorowania i ciężkie powikłania.

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat, wraz z epidemicznym wzrostem zachorowań na odrę, władze wielu krajów zostały zmuszone do podjęcia działań zapobiegających prowadzących do zahamowania zachorowań na odrę oraz rosnącego sceptycyzmu wobec szczepień. Jednym z nich są właśnie Niemcy.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje, że ochronę przed odrą i odporność populacyjną zapewnia stan zaszczepienia przeciw odrze na poziomie 95%. Z raportu Instytutu Roberta Kocha wynika, że w Niemczech tylko 93% dzieci rozpoczynających szkołę zastało zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki MMR przeciw odrze, śwince i różyczce.

źródło: szczepienia.pzh.gov.pl
fot. 123rf/zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ