Testy na zwierzętach. Czy przepisy dotyczące zakazu testowania produktów kosmetycznych na zwierzętach w ue wystarczająco je chronią?
Jak boomerang powraca w mediach temat niezwykle szokujący opinię publiczną – testowanie produktów kosmetycznych na zwierzętach. mimo że na terenie ue zakaz takich praktyk obowiązuje już od wielu lat, to ciągle słyszymy o listach tworzonych przez różne organizacje broniące praw zwierząt, wymieniających marki „cruelty free” oraz marki, które nie są przyjazne zwierzętom.
Warto przypomnieć, że w UE zakaz prowadzenia testów kosmetyków na zwierzętach wprowadzany był etapowo. Produkty gotowe nie są testowane na zwierzętach już od 11 września 2004 roku i również od tej daty nie są wprowadzane do obrotu na rynku UE produkty, które były testowane na zwierzętach. Od 11 marca 2009 roku nie są prowadzone w UE testy składników kosmetyków na zwierzętach. Z kolei od 11 marca 2013 roku obowiązuje zakaz wprowadzania do obrotu kosmetyków, których składniki były testowane na zwierzętach w celu spełnienia wymagań prawa kosmetycznego. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego Rady (WE) NR 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych (dalej: rozporządzenie 1223/2009) wskazuje w art. 18, że na terytorium UE niedozwolone jest: • wprowadzanie do obrotu produktów kosmetycznych, których receptura końcowa podlegała testom na zwierzętach,
• wprowadzanie do obrotu produktów kosmetycznych zawierających składniki lub ich kombinacje, które były testowane na zwierzętach,
• prowadzenie we Wspólnocie testów gotowych produktów kosmetycznych na zwierzętach,
• prowadzenie we Wspólnocie, w celu spełnienia wymogów rozporządzenia, testów na zwierzętach, dotyczących składników lub kombinacji składników.
Więcej przeczytasz w wydaniu 6/2019 czasopisma Przemysł Farmaceutyczny w dodatku Kierunek Kosmetyki
Komentarze