Partner serwisu
02 stycznia 2020

Testy na zwierzętach. Czy przepisy dotyczące zakazu testowania produktów kosmetycznych na zwierzętach w ue wystarczająco je chronią?

Kategoria: Artykuły z czasopisma

Jak boomerang powraca w mediach temat niezwykle szokujący opinię publiczną – testowanie produktów kosmetycznych na zwierzętach. mimo że na terenie ue zakaz takich praktyk obowiązuje już od wielu lat, to ciągle słyszymy o listach tworzonych przez różne organizacje broniące praw zwierząt, wymieniających marki „cruelty free” oraz marki, które nie są przyjazne zwierzętom.
 

Testy na zwierzętach. Czy przepisy dotyczące zakazu testowania  produktów kosmetycznych na zwierzętach  w ue wystarczająco je chronią?

Warto przypomnieć, że w UE zakaz prowadzenia testów kosmetyków na zwierzętach wprowadzany był etapowo. Produkty gotowe nie są testowane na zwierzętach już od 11 września 2004 roku i również od tej daty nie są wprowadzane do obrotu na rynku UE produkty, które były testowane na zwierzętach. Od 11 marca 2009 roku nie są prowadzone w UE testy składników kosmetyków na zwierzętach. Z kolei od 11 marca 2013 roku obowiązuje zakaz wprowadzania do obrotu kosmetyków, których składniki były testowane na zwierzętach w celu spełnienia wymagań prawa kosmetycznego. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego Rady (WE) NR 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych (dalej: rozporządzenie 1223/2009) wskazuje w art. 18, że na terytorium UE niedozwolone jest: • wprowadzanie do obrotu produktów kosmetycznych, których receptura końcowa podlegała testom na zwierzętach,

• wprowadzanie do obrotu produktów kosmetycznych zawierających składniki lub ich kombinacje, które były testowane na zwierzętach,

• prowadzenie we Wspólnocie testów gotowych produktów kosmetycznych na zwierzętach,

• prowadzenie we Wspólnocie, w celu spełnienia wymogów rozporządzenia, testów na zwierzętach, dotyczących składników lub kombinacji składników.
 

Więcej przeczytasz w wydaniu 6/2019 czasopisma Przemysł Farmaceutyczny w dodatku Kierunek Kosmetyki

fot. 123rf/zdjęcie ilustracyjne
Sylcia83
2020-03-12
Zwierząt szkoda, co one komu zawiniły.
Ludzie bez serca, co robią taką krzywdę.
Żyj i pozwól żyć innym.
Nie zabijaj!
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ