Partner serwisu
20 listopada 2024

Zentiva: Stawiamy na nieprzerwany rozwój

Kategoria: Aktualności

Jako firma generyczna chcemy zwiększać dostępność leków dla pacjentów. Z dwustu produktów leczniczych, które mieliśmy w portfolio w 2019 r., Zentiva obecnie oferuje ponad trzysta preparatów w różnych obszarach terapeutycznych. Wprowadziliśmy w momentach wygaśnięcia ochrony patentowej na rynek produkty zawierające bardzo istotne z punktu widzenia terapii i leczenia pacjentów molekuły, takie jak ezetymib i rywaroksaban – mówi Robert Łukawski, dyrektor generalny Zentiva w Polsce.

Aldona Senczkowska-Soroka: Rozmawialiśmy o rozwoju Zentivy w Polsce w 2019 r. Jak od tego czasu zmieniła się firma, jak i sam zespół?

Robert Łukawski: Przez ostatnie 5 lat zmieniło się bardzo dużo. Podwoiliśmy naszą sprzedaż i zysk operacyjny. Wprowadziliśmy kilkadziesiąt nowych produktów, przez co zwiększyliśmy obecność w kilku obszarach terapeutycznych, realizując misję poszerzania
dostępności leków dla pacjentów. Dodatkowo, co dla mnie jako dla szefa jest bardzo ważne, udało nam się utworzyć dodatkowe miejsca pracy i powiększyć zespół. To z perspektywy Polski.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chodzi o Zentivę, jako grupę w wymiarze europejskim, również zostały zrealizowane wszystkie cele dotyczące naszego potencjału rozwoju biznesowego i wkładu w zakresie zdrowia publicznego. Firma dwukrotnie się powiększyła, a także zwiększyła zasięg geograficzny poprzez wejście do krajów, w których przed rokiem 2019 nie działaliśmy. Był to okres bardzo istotny z punktu widzenia przejęć, gdyż oprócz tego, że rośliśmy organicznie, bardzo ważnym elementem tego sukcesu był również wzrost nieorganiczny – przejęć zarówno firm, jak i istotnych produktów. Kamieniem milowym z punktu widzenia Polski było nabycie spółki Alvogen CEE, co pozwoliło nam wejść w nowe obszary terapeutyczne. Od tego czasu rozwinęliśmy naszą obecność w zakresie leczenia chorób pulmonologicznych i mamy bardzo wartościową ofertę w obszarze produktów alergicznych.

W ciągu ostatnich kilku lat, dzięki wzrostowi organicznemu, rozwijaliśmy kolejne istotne dla nas obszary terapeutyczne. Z 200 produktów w 2019 r., nasze portfolio powiększyło się do ponad 300 preparatów w różnych obszarach terapeutycznych. Jako firma generyczna chcemy dalej zwiększać dostępność leków dla pacjentów.

Na jakich klasach terapeutycznych jesteście najbardziej skoncentrowani?

Kluczowym obszarem dla nas jest kardiologia. Oferujemy preparaty w leczeniu nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, choroby niedokrwiennej, zaburzeńlipidowych. Od wielu lat proponujemy bardzo szerokie możliwości leczenia, odpowiadając na potrzeby
środowiska lekarskiego i pacjentów. W ostatnich latach, w momentach wygaśnięcia ochrony patentowej, wprowadziliśmy na rynek produkty zawierające bardzo istotne z punktu widzenia terapii i leczenia pacjentów molekuły, takie jak ezetymib i rywaroksaban.

Kolejny obszar to CNS (neurologia i psychiatria), w którym również się nieustannie rozwijamy i od lat wspieramy lekarzy i pacjentów. Od dwóch lat rozwijamy portfel produktów diabetologicznych. Zaistnieliśmy również m.in. w obszarze onkologii, a w ostatnim czasie naszą uwagę pochłania także rozwijające się szybko portfolio leków przeciwinfekcyjnych. Mam tu na myśli zarówno antybiotyki, jak i leki przeciwwirusowe, uzupełnione ofertą preparatów przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Jednym z najważniejszych tematów jest dzisiaj bezpieczeństwo lekowe Polski i Europy. Jakie działania jako firma podejmujecie w tym zakresie?

To bardzo ważny temat. Wymaga pełnej odpowiedzialności i świadomości wszystkich uczestników rynku. Zentiva jest z pewnością w gronie firm odpowiedzialnych. 70% wszystkich sprzedawanych leków w Unii Europejskiej stanowią właśnie te generyczne, stąd odpowiedzialność jest nawet większa. Zgodnie z naszą misją dbania o zdrowie i dobre samopoczucie wszystkich pokoleń, realizujemy to zobowiązanie na kilku płaszczyznach.

Po pierwsze zapewniamy zwiększoną dostępność leków. Skupiamy się na tym, żeby optymalizować nasze kontrakty licencyjne z dostawcami substancji czynnych, z dostawcami produktów. Celem jest zapewnienie odpowiedniego poziomu zdolności produkcyjnych naszych trzech zakładów wytwórczych – dwóch w Europie i jednego w Indiach. Wszystko zaplanowane jest tak, aby dobrze kontrolować łańcuch dostaw, móc wypełniać swoje zobowiązania dostarczania odpowiedniej liczby zadeklarowanych leków, chociażby we wnioskach
refundacyjnych, w sposób nieprzerwany.

Skupiamy się także na rozwoju nowych produktów leczniczych, inwestujemy w działalność badawczą. W centrum rozwoju Zentiva w Pradze pracują naukowcy z całego świata, m.in. nad lekami o wartości dodanej i w tym zakresie możemy się pochwalić sukcesami. Jakiś czas temu wprowadziliśmy lek onkologiczny dla osób chorujących na przewlekłą białaczkę szpikową i ostrą białaczkę limfoblastyczną – to dasatinib bezwodny o zmienionych właściwościach farmakokinetycznych, dostosowany do potrzeb konkretnej grupy pacjentów. Poziom redukcji dawki substancji czynnej leku, która jest w tym leczeniu przekazywana pacjentowi, został zmniejszony aż o 21%, przy zachowanej skuteczności leku. To istotna korzyść dla chorych, szczególnie w grupie pacjentów, u których konieczne jest łączne stosowanie inhibitorów pompy protonowej.

Elementem naszej odpowiedzialności w zakresie bezpieczeństwa lekowego jest także aktywność na forum Medicines for Europe. Dyskutuje się tam o zmianach prawnych, które mają pomóc zapewnić dostępność leków w krajach Unii Europejskiej.

Cały wywiad przeczytasz w ewydaniu Kieruneku Farmacja

fot. Zentiva
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ