Partner serwisu
21 lutego 2020

Katastrofalna epidemia odry w Republice Środkowoafrykańskiej

Kategoria: Szczepionki

16 lutego 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że pomimo wysiłków nie udało się dotąd opanować epidemii odry w jednym z najbiedniejszych państw na świecie – Republice Środkowoafrykańskiej. Od początku stycznia 2019 roku do 9 lutego 2020 roku zarejestrowano tam 5 724 zachorowań oraz 83 zgonów z powodu odry.

Katastrofalna epidemia odry w Republice Środkowoafrykańskiej

Od początku 2019 roku w targanej wojną domową oraz kryzysem humanitarnym Republice Środkowoafrykańskiej, szerzy się epidemia odry. W połowie 2019 roku największe nasilenie zachorowań zarejestrowano w północnych i centralnych regionach kraju, po czym spadek liczby zachorowań w grudniu 2019 roku. W styczniu 2020 roku zaobserwowano jednak gwałtowny wzrost liczby zachorowań w całym kraju, włączając w to regiony dotąd wolne od odry. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło stan epidemii w całym kraju. W okresie pierwszych 6 tygodni zarejestrowano 1 498 podejrzeń odry oraz 15 zgonów w 13 z 35 dystryktów.

Sytuacja w Republice Środkowoafrykańskiej jest bardzo trudna z powodu trwających konfliktów, biedy oraz słabej infrastruktury zdrowotnej, która wiąże się m.in. z dostępem ludności do placówek służby zdrowia, trudnościami w potwierdzaniu laboratoryjnym zachorowań oraz w organizowaniu masowych szczepień. Rozszerzenie się epidemii na cały kraj pogłębia katastrofę humanitarną w Republice Środkowoafrykańskiej. Rząd tego kraju ogłaszając stan epidemii jednocześnie zwrócił się do międzynarodowych organizacji humanitarnych o pomoc w zwalczaniu epidemii.

źródło: szczepienia.pzh.gov.pl
fot. 123rf/zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ