Partner serwisu
24 czerwca 2020

Ocena ochronnego działania polskiej szczepionki BCG wśród pracowników ochrony zdrowia w czasie pandemii COVID-19

Kategoria: Aktualności

Agencja Badań Medycznych finansuje badanie ochronnego wpływu szczepionki BCG przeciw gruźlicy wśród pracowników ochrony zdrowia w czasie pandemii COVID-19. Badanie ma pomóc odpowiedzieć na pytanie czy po szczepieniu BCG zwiększa się odporność i jest lepsza ochrona przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 i chorobą COVID-19.

Ocena ochronnego działania polskiej szczepionki BCG wśród pracowników ochrony zdrowia w czasie pandemii COVID-19

Dzięki dofinansowaniu Agencji Badań Medycznych, w ramach szybkiej ścieżki, wpierającej opracowanie skutecznych metod diagnostyki i leczenia koronawirusa, zespół naukowców z Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Szpitala św. Ludwika i Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie, Szpitala Bielańskiego i Szpitala Praskiego w Warszawie, pod kierownictwem dr hab. Hanny Czajki, zbada wpływ szczepień przeciw gruźlicy na przebieg zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

Badanie przeprowadzone zostanie w grupie tysiąca pracowników ochrony zdrowia w Polsce. Zebrany od uczestników materiał biologiczny oraz obserwacja stanu ich zdrowia, pozwoli ocenić, czy szczepienia przeciw gruźlicy szczepionką BCG (Bacillus Calmette-Guérin), mogą mieć wpływ na zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz przebieg choroby COVID-19.

Uzyskane podczas badania dane pomogą ustalić, czy produkowana i stosowana w Polsce od ponad 60 lat szczepionka przeciw gruźlicy, wzbudza odpowiedź immunologiczną pozwalającą na zwalczanie zakażeń wirusowych, w tym także SARS-CoV-2. Na świecie podobne badania prowadzone są w ramach 16 różnych badań klinicznych.

W badaniu będzie wykorzystana produkowana w Polsce szczepionka przeciw gruźlicy BCG-10, ta sama , która podawana jest w ramach powszechnych szczepień przeciw gruźlicy noworodkom w pierwszych dniach życia.

źródło: szczepienia.pzh.gov.pl
fot. 123rf.com fot. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ