Partner serwisu
23 listopada 2021

Alternatywy dla dwutlenku tytanu

Kategoria: Artykuły z czasopisma

Współcześni konsumenci suplementów diety są bardziej świadomi znaczenia dobrego samopoczucia, które odgrywa coraz ważniejszą rolę w ich życiu. Dlatego poszukują bezpiecznych produktów o tzw. czystych etykietach (ang. clean label), kierując się nie tylko dbałością o własne zdrowie, ale często także chęcią wspierania rozwiązań przyjaznych dla środowiska.

Alternatywy dla dwutlenku tytanu

W związku z tym konsumenci skłaniają się ku suplementom diety zawierającym naturalne i proste składniki. W zleconym przez firmę Lonza badaniu konsumenckim z 2020 r. ustalono, że prawie 9 na 10 (88%) europejskich konsumentów suplementów diety* wskazywało „niekwestionowane bezpieczeństwo” jako jeden z trzech najważniejszych warunków zakupu tego rodzaju produktów, obok ich ceny oraz istnienia naukowych dowodów ich skuteczności (Niemcy 87%, Dania 77%, Polska 91%, Francja 90%, Włochy 92%, Wielka Brytania 89%)3 . Co więcej, ponad trzy czwarte (78%) europejskich konsumentów suplementów diety* wskazało, że pochodzenie z naturalnych źródeł znajduje się dla nich wśród 10 najważniejszych cech takich produktów wpływających na decyzję o ich zakupie.

W związku z szybkim rozwojem rynku i dalszym wzrostem oczekiwań wymogi prawne są poddawane ponownej analizie, a to, co jeszcze pięć lat temu było uznawane za „bezpieczne” i „dopuszczalne”, jest powtórnie oceniane przez agencje regulacyjne. Producenci i właściciele marek muszą stale równoważyć potrzebę solidnego i skutecznego rozwiązania uzupełniającego dietę, które spełnia nie tylko najnowsze wymogi prawne, ale także wymagania konsumentów dotyczące bezpieczeństwa produktów, uwzględniając zróżnicowane kryteria: od łatwości połykania, poprzez wygodę stosowania i wygląd, po zgodność z wymaganiami dietetycznymi lub wymogami na tle wyznaniowym.

Zmieniające się przepisy Zmiany w przepisach mają moc kształtowania dyskusji o każdej kategorii składników produktu, w tym na przykład o barwnikach spożywczych. Zharmonizowane ustawodawstwo UE dopuszcza stosowanie w suplementach diety pewnych dozwolonych barwników, określanych jako dodatki do żywności. Jeden z tradycyjnych dodatków do żywności, jakim jest dwutlenek tytanu (E 171) (TiO2), jest wykorzystywany jako barwnik w celu uzyskania atrakcyjnego wyglądu kapsułki. Dwutlenek tytanu jest nieprzezroczystym białym pigmentem, którego stosowanie w charakterze dodatku do żywności dozwolone jest od ponad 40 lat. Przeprowadzone niedawno badania zrodziły wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa dwutlenku tytanu i jego wpływu na ludzkie zdrowie, co wynika z obecności nanocząstek, które mogą potencjalnie uszkadzać komórki1 . Chociaż dowody dotyczące spożywanego doustnie dwutlenku tytanu klasy spożywczej nie są jeszcze rozstrzygające i pojawiły się sprzeczne informacje2 , ustalenia te niewątpliwie wywołały publiczną debatę, w wyniku której zaczęto baczniej przyglądać się temu związkowi. W maju Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował uaktualnioną opinię w sprawie bezpieczeństwa dwutlenku tytanu, uwzględniając najnowsze dane, w tym nowe badania toksykologiczne. Obecnie Komisja Europejska i państwa członkowskie UE mają obowiązek dokonania przeglądu tych ustaleń, jednak już wyraziły zamiar przekształcenia tej opinii w obowiązujące przepisy prawne, co doprowadzi do zakazu stosowania TiO2 . Jeszcze przed publikacją sprawozdania EFSA Francja zawiesiła możliwość stosowania TiO2 jako dodatku do żywności (począwszy od 1 stycznia 2020 r.).

Proces opracowywania rozwiązań alternatywnych względem TiO2 koncentruje się przede wszystkim na uzyskaniu efektu kryjącego zawartość poprzez wytworzenie kapsułek nieprzezroczystych, a dodatkowo na zapewnieniu składnikom wrażliwym pewnego stopnia ochrony przed światłem. Uzyskanie tych cech powinno również iść w parze z wymogami konsumentów, którzy chcą kupować produkty o czystych etykietach. Innym przykładem jest stosowanie żywności barwiącej dla uzyskania żywego koloru kapsułki, zamiast bardziej tradycyjnych, syntetycznych lub chemicznie przetworzonych barwników naturalnych (tzw. „E”). Firma Lonza niedawno poszerzyła linię barwionych żywnością barwiącą kapsułek HPMC Vcaps® Plus o dwa dodatkowe kolory, oferując teraz pełną paletę barw – od żółci, poprzez czerwień, błękit, zieleń i brąz, po fiolet.

Podczas gdy w całej Europie nadal trwa ocenianie ostatecznych wymogów regulacyjnych dotyczących stosowania TiO2 , wielu producentów rozważa obecnie odpowiednie przeformułowanie swoich produktów. Dla wielu marek suplementów, których właściciele potrzebują kapsułek innych niż przezroczyste, trwają gorączkowe poszukiwania białego środka matującego, który będzie realną alternatywą dla dwutlenku tytanu.

Ocena wartości alternatyw dla dwutlenku tytanu

Dwutlenek tytanu jest środkiem matującym, mającym z punktu widzenia wytwórców wiele zalet. Nieprzezroczystość, którą udaje się przy jego pomocy uzyskać, zapewnia skuteczne krycie wypełnienia kapsułki i ochronę składników przed degradacją na skutek działania światła, a charakterystyczna, intensywna biel pozwala właścicielom marki uzyskać unikalną jednorodność wyglądu. Alternatywny środek matujący musi mieć taką samą funkcjonalność, a jednocześnie nie wpływać na stabilność i wytrzymałość kapsułki. W związku z tym znalezienie realnej alternatywy było dla przemysłu wyzwaniem, ponieważ może ona znacząco wpływać na proces produkcji i okres przydatności kapsułek.

W poszukiwaniu alternatywnego środka matującego oceniono skuteczność działania wielu różnych substancji. Większość z nich nie nadaje się z uwagi na niedociągnięcia w takim czy innym istotnym aspekcie, jednak istnieje pewna substancja pozwalająca uzyskać półprzezroczystą biel na potrzeby krycia zawartości kapsułki. Mowa o barwniku spożywczym, węglanie wapnia (E 170). Aby dokładniej zbadać jego skuteczność, firma Lonza dokładnie przetestowała ponad 30 składników w poszukiwaniu alternatywnego środka matującego, który oferuje najwięcej korzyści zarówno producentom, jak i konsumentom. Właśnie dzięki procesowi testowania, w którym priorytetem zawsze była potrzeba uzyskania zgodnego z przepisami, wysokowydajnego rozwiązania, w kapsułkach HPMC Capsugel® Vcaps® Plus White Opal® zastosowano węglan wapnia o jakości spożywczej, starannie dobrany w oparciu o wielkość cząstek, ich rozkład i kształt. Wybrany środek półmatujący jest stosowany w połączeniu z technologią żelowania termicznego, wykorzystywaną w gamie kapsułek HPMC Capsugel® Vcaps® Plus, co pozwala na uzyskanie profilu rozpuszczania zbliżonego do żelatyny, a jednocześnie zapewnia ochronę przed światłem, nieprzezroczystość i wyróżnienie marki dzięki naturalnemu wyglądowi.

Zróżnicowane wymagania, rozwiązania zgodne z prawem

Potrzeby konsumentów stają się coraz bardziej złożone i szczegółowe. Podobnie jest z potrzebami wytwórców suplementów diety, którzy muszą znaleźć rozwiązania dla zrównoważenia wielu różnych aspektów. Faktycznie, obecne przepisy branżowe mają nie tylko istotne znaczenie dla usprawnienia procesów produkcji i ochrony rozwoju produktów, ale także odgrywają coraz większą rolę w kształtowaniu innowacji i wpływaniu na nie. To z kolei stwarza potrzebę stosowania takich postaci dawkowania, które umożliwiają właścicielom marek pozostanie w zgodności z odpowiednimi normami.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.capsugel.com

 

źródło: art. sponsorowany
fot. art. sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ