Partner serwisu
25 czerwca 2014

Karczoch zwyczajny

Kategoria: Rośliny dla farmacji

W zapobieganiu miażdżycy duże znaczenie posiada odpowiednia dieta, ruch oraz niektóre preparaty roślinne. Za klasyczne, przeciwmiażdżycowe rośliny lecznicze, uważa się czosnek i karczoch. Największą rewelacją w fitoterapii przełomu XX i XXI jest naukowe potwierdzenie przeciwmiażdżycowych własności niektórych preparatów otrzymanych z ziela karczocha.

Karczoch zwyczajny

Karczoch zwyczajny (Cynara scolymus L.), należący do rodziny astrowatych (Asteraceae), jest byliną. Posiada duże pierzastodzielne liście oraz okazałe niebieskie lub fioletowe kwiatostany. Karczoch jest rośliną warzywną, powszechnie uprawianą w południowo-zachodniej Europie. Część jadalną stanowi mięsiste dno niedojrzałego kwiatostanu oraz dolne, silnie zgrubiałe listki jego okrywy.

Surowcem farmaceutycznym jest liść karczocha (Cynarae folium). Występują w nim kwasy fenolowe i ich estry, m.in. kwas chlorogenowy i 1,3-dikawoilochinowy, który w trakcie ekstrakcji surowca przekształca się w kwas 1,5-dikawoilochinowy zwany cynaryną. Występują też flawonoidy (cynarozyd, skolimozyd), laktony seskwiterepenowe (cynaropikryna, groshemina), triterpeny (taraksasterol, pseudotaraksasterol).

Zawarte w ekstrakcie z ziela karczocha substancje czynne, w tym głównie związki polifenelowe (cynaryna), posiadają zdolność obniżania poziomu cholesterolu i lipidów w surowicy krwi. Potwierdziły to przeprowadzone w ostatnich latach badania farmakologiczne i kliniczne. Jak podaje literatura, w badaniach klinicznych osiągnięto znaczne zmniejszenie stężenia cholesterolu całkowitego oraz lipidów.

Produkty lecznicze otrzymane z liścia karczocha stosowane są jako środki wzmagające wytwarzanie i przepływ żółci oraz regulujące przemiany tłuszczowe. Wskazane są najczęściej w schorzeniach wątroby i woreczka żółciowego oraz w otyłości i miażdżycy. Są uznawane za leki wpływające ogólnie odtruwająco na organizm.

 

Autor: dr Jerzy Jambor,
prezes Polskiego Komitetu Lekarskiego

Fot.: Phytopharm Klęka S.A.

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ