Partner serwisu
25 czerwca 2014

Inwestycje Gedeon Richter

Kategoria: Ciekawostki

Dzięki biotechnologii można skuteczniej walczyć z chorobami uważanymi do tej pory za nieuleczalne. Jest to obecnie najsilniej rozwijająca się gałąź farmacji.Inwestuje w nią intensywnie firma Gedeon Richter.

Inwestycje Gedeon Richter

Rozwój biotechnologii to dla farmacji ogromne wyzwanie, ale i wielkie nadzieje. To właśnie w rozwoju tej dziedziny ludzkość upatruje szansy na walkę z nowotworami, przewlekłymi stanami zapalnymi czy chorobą Alzheimera.

Perspektywy na przyszłość

Według prognoz, w ciągu najbliższych dwóch lat rynek leków małocząsteczkowych będzie się zwiększał o 3,9 proc. rocznie, natomiast produktów biotechnologicznych aż o 10 proc. Wszystko wskazuje na to, że w kolejnych latach można się spodziewać jeszcze bardziej dynamicznego wzrostu.

Obecnie około jedną trzecią wszystkich badań klinicznych stanowią te związane z biotechnologią. W ciągu ostatnich 20 lat liczba nowo zarejestrowanych leków, wytworzonych w procesach biotechnologicznych, wzrosła przeszło dwukrotnie. W tej chwili preparaty te stanowią niemal połowę rynku.

Wykorzystywanie procesów biologicznych na skalę przemysłową daje ogromne możliwości.

Tak produkowane leki cechuje bowiem duża precyzja działania – trafiają bezpośrednio w źródło choroby, dzięki czemu udaje się ograniczyć lub wyeliminować działania niepożądane.

10 procent na rozwój

Już kilkadziesiąt lat temu węgierska Grupa Gedeon Richter rozpoczęła pionierski program inwestycji, zdając sobie sprawę z potencjału, jaki drzemie w nauce. Dziś pion Badań i Rozwoju firmy zatrudnia około tysiąca osób w kilkunastu ośrodkach na całym świecie, w tym również w Polsce. 10 proc. zysków firmy jest inwestowanych w badania.

W oparciu o doświadczenia gromadzone przez ostatnie 50 lat w zakresie klasycznej fermentacji oraz w związku z postępem w dziedzinie biologii molekularnej spółka podjęła decyzję o rozpoczęciu działań w zakresie rozwoju i produkcji leków biotechnologicznych. W 2012 roku otwarto Zakład Biotechnologiczny w Debreczynie, największą tego typu placówkę w Europie Środkowej i Wschodniej. Do zadań zakładu należy produkcja protein terapeutycznych wykorzystujących komórki macierzyste. Spółka planuje utworzyć linię złożonych i konkurencyjnych produktów wysokiej jakości.

Kolejnym przykładem inwestycji w biotechnologię jest nawiązanie współpracy z niemiecką firmą Helm AG. Powołano do życia spółkę Richter-Helm BioTec, zajmującą się opracowywaniem i wytwarzaniem białek bakteryjnych.

Klucz do przyszłości

Według specjalistów w 2016 r. 7 na 10 leków będzie wyprodukowanych za pomocą biotechnologii. Inwestowanie w jej rozwój jest zatem kluczem do przyszłości farmacji. Współpraca firm farmaceutycznych z jednostkami badawczymi już dziś przynosi obiecujące rezultaty i pozwala z nadzieją patrzeć w przyszłość.

Źródło: www.lidernaukfarmaceutycznych.pl

Fot.: www.photogenica.pl

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ