Partner serwisu
15 marca 2019

Media pod kontrolą

Kategoria: XVII Konferencja Efektywne Zarządzanie Energią w Przemyśle. Odbiorcy na Rynku Energii

Media pod kontrolą – pod takim hasłem odbył się drugi z paneli tematycznych konferencji. Poprowadził go Paweł Karpiński z WISO GROUP.

Media pod kontrolą

Paweł Karpiński WISO GROUP rozpoczął drugi panel tematyczny, poświęcony mediom. Zaprezentował referat pt. „Monitorowanie energii w ujęciu Systemu Zarządzania Energią ISO 50001.” Mówił o konieczności zarządzania energią elektryczną w przedsiębiorstwach, za pomocą ISO 50001. Zdaniem eksperta norma jest nastawiona na redukcję kosztów przez zmniejszenie zużycia energii, przyczynia się tym samym do ochrony środowiska.

Strategiczne zarządzanie energią

Energią powinno zarządzać się strategicznie. Ile firm posiada strategię zarządzania energią? Jeżeli chcemy nią dobrze zarządzać, należy robić to już na poziomie operacyjnym. Nie należy zaniedbywać drobiazgów. W każdej organizacji można poprawić efektywność energetyczną. Energia to też wyrób. Warto więc zwracać uwagę nawet na jakość nośników energetycznych (np. dobrej jakości węgiel). Należy zapobiegać utratom energii już u samego źródła jej wytwarzania.

Bezemisyjna produkcja energii

Tomasz Bożek i Tomasz Tekiela z TAMEH Polska zaprezentowali referat pt. „Bezemisyjna produkcja energii elektrycznej – Instalacja Turbin Rozprężnych TRT w TAMECH Polska.” Tomasz Bożek opisał genezę produkcji turbin TRT oraz podstawowe dane dotyczące ich budowy. Tomasz Tekiela mówił o zakresie projektu, m.in. układzie technologicznym turbin TRT. To pierwsze tego typu urządzenie w Polsce, jedno z zaledwie kilkunastu w Europie, produkuje energię elektryczną bezemisyjnie. Do prezentacji referatu dołączył Bogusław Niedbała z firmy Primetals Polska oraz Tomasz Stanek z EKO Energia, konsorcjanci projektu TRT.

Trzeba wiedzieć, na czym oszczędzić

Sebastian Piekoszewski z firmy ASKOM przedstawił referat pt. „AsixEnergy – nowoczesne zarządzanie mediami”. Zauważył, że od czasu, jak ceny energii elektrycznej poszły w górę, klienci coraz częściej zaczęli zastanawiać się nad oszczędnościami w tym obszarze. Żeby je wprowadzić , trzeba mieć wiedzę, na czym można je wygenerować, gdzie są problemy. Do tego celu służą odpowiednie systemy EMS, które mogą być dostosowywane do potrzeb klientów. Takie systemy analizują, mierzą i dostarczają odpowiednich informacji, dzięki którym można efektywniej zarządzać energią w przedsiębiorstwie. Ekspert opowiedział o możliwościach oferowanych przez AsixEnergy.

Przemysł 4.0

Tomasz Słupik z Zakładu Pomiarowo-Badawczego Energetyki „Energopomiar” wystąpił z referatem pt. „System Analiz Inzynierskich SAI – narzędzie do zaawansowanej kontroli procesów energetycznych”. Mówił o działalności operacyjnej przez pryzmat doświadczeń firmy, o patrzeniu w przyszłość, która przybiera czasem barwy przemysłu 4.0. Jakie rozwiązania mogą być interesujące, które kryją się pod tym hasłem? Ekspert przedstawił mapę wdrożeń ENERGOPOMIARU. Większość energetyki pracuje w oparciu o wdrażane przez firmę systemy. Zauważył, że czasem potrzeba wielu lat, by uświadomić sobie, że warto monitorować urządzenia energochłonne, np. pompy, sprężarki, wentylatory. Jak te urządzenia ze sobą współpracują, jakie występują tu odchylenia? Mówił o przemyśle 4.0. i jego atrybutach, np. big data i analityka, automatyczne roboty, symulacje, chmura, zastosowanie drukarek 3D, w kontekście zarządzania procesami efektywności energetycznej przedsiębiorstw. Wskazywał trendy dotyczące kierunków rozwoju przemysłu 4.0.

Optymalizacja zakupów

Paweł Kowalewski z firmy Enel X Polska zaprezentował referat pt. „Optymalizacja zakupu energii i gazu w przedsiębiorstwach”. Firma proponuje stworzenie polityki zarządzania ryzykiem, dostosowanej do procedur poszczególnych klientów, polityk oraz wewnętrznych procedur. Ekspert opisał sposób współpracy z potencjalnym klientem – wszystko to ma na celu optymalizację zużycia mediów w przedsiębiorstwie. Opisał modele związane z portfelem i zakupem energii elektrycznej.

Monitoring urządzeń

Piotr Naszkowski z T4B przedstawił referat pt. Monitoring jakości energii elektrycznej – dowiedz się, ile tracisz i co możesz zyskać”. Podkreślił konieczność dostarczania dobrej jakości energii elektrycznej i monitorowania funkcjonowania urządzeń. Dzięki temu można uniknąć zbędnych kosztów. Dostarczanie złej jakości energii porównał do złej jakości pożywienia – prowadzi to do częstszych awarii urządzeń oraz szybszego ich zużywania się. To przekłada się na wymierne straty finansowe. Przekonywał, że lepsza, bardziej opłacalna, jest prewencja i myślenie wyprzedzające, niż naprawa skutków awarii. Zdaniem eksperta pomiar JEE to kluczowy element w systemie zarządzania efektywnością energetyczną. Do prezentacji dołączyły przedstawicielki firm ECONOCOM Polska oraz Leasing Provider, które opowiedziały o możliwościach i zaletach finansowania technologii w formie leasingu.

Panel odbył się w ramach XVII Konferencji Efektywne Zarządzanie Energią w Przemyśle. Odbiorcy na Rynku Energii 2019.

Adventure Media

Agnieszka Kowal
2019-03-25
Co do urządzeń związanych z monitoringiem to Polski StartUp OneMeter ostatnio zaprezentował ciekawe rozwiązanie. Do urządzenia mamy dodatkowo dostęp do aplikacji, na której możemy na bieżąco sprawdzać aktualne zużycie prądu oraz otrzymywać powiadomienia gdyby zużycie było za wysokie.
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ