Od redakcji |
Szanowni Państwo
Przemysł farmaceutyczny w ostatnich latach ulega dynamicznemu rozwojowi i ciągłym, burzliwym zmianom. Konieczność dostosowywania przepisów krajowych do norm obowiązujących w Unii Europejskiej doprowadziła do przyjęcia niedawno przez rząd projektu nowelizacji prawa farmaceutycznego. Zakłada on uporządkowanie obrotu lekami, większą kontrolę nad producentami leków oraz wprowadza ułatwienia dla pacjentów w nabywaniu produktów leczniczych. Projekt przewiduje też, że na każdym leku, na jego zewnętrznym opakowaniu, będzie znajdowała się nazwa tego produktu zapisana w systemie Braille’a. Precyzuje on również wymogi dotyczące dokumentów w obrocie lekami, które muszą być dołączone do wniosku o dopuszczenie do obrotu na terenie kraju. Jedną z istotnych zmian jest wprowadzenie nowej kategorii leków. Chodzi o lekarstwa przepisywane przez lekarza do zastrzeżonego stosowania (Rpz). Dopuszczona będzie również wysyłkowa sprzedaż produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza. Będą mogły ją prowadzić apteki i punkty apteczne.
Wszystko powyższe ma doprowadzić do tego, by polski przemysł farmaceutyczny był coraz prężniejszy, a jego potencjał stawał się coraz większy.
O perspektywach rozwoju branży farmaceutycznej będziemy mieli okazję porozmawiać na organizowanej po raz drugi przez naszą redakcję Konferencji Naukowo-Technicznej „Przemysł Farmaceutyczny 2006”, której Honorowym Gospodarzem będzie poznański GlaxoSmithKline Pharmaceuticals S.A.
Robert Miller
Redaktor wydania
|
|