Partner serwisu
18 stycznia 2024

W 2023 r. AstraZeneca zainwestowała 15 mln zł w rozwój profilaktyki zdrowotnej i nowoczesnej diagnostyki w Polsce

Kategoria: Aktualności

W 2024 r. spółka będzie nadal wspierać profilaktykę i diagnostykę chorób przewlekłych.

W 2023 r. AstraZeneca zainwestowała 15 mln zł w rozwój profilaktyki zdrowotnej i nowoczesnej diagnostyki w Polsce

Przez ostatnie lata w krajach rozwiniętych zmienia się postrzeganie funkcji ochrony zdrowia. Niebywale szybki rozwój naukowy, cyfryzacja oraz wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań zbudowanych w oparciu o sztuczną inteligencję (AI) pozwalają przypuszczać, że coraz nowocześniejsze terapie w niedalekiej przyszłości rozwiążą na stałe wiele problemów zdrowotnych współczesnych społeczeństw, a ponadto umożliwią wdrożenie skutecznych metod wczesnej diagnostyki. 

Z tego powodu finansowanie systemów ochrony zdrowia z budżetów krajowych jest postrzegane coraz częściej jako inwestycja, a nie jedynie obciążający wydatek. Dzięki odpowiedniej profilaktyce wtórnej możliwe jest wykrycie we wczesnym stadium groźnych chorób przewlekłych będących znaczącym wyzwaniem społecznym, takich jak nowotwory, cukrzyca, przewlekłe schorzenia układu oddechowego, krążenia czy choroby nefrologiczne. Z kolei zdiagnozowanie choroby na wczesnym etapie umożliwia wdrożenie adekwatnego postępowania terapeutycznego, dzięki czemu pacjenci mają szansę na pełne wyleczenie lub znaczną poprawę komfortu życia. To zmiana paradygmatu ochrony zdrowia – z funkcji naprawczej, reaktywnej na funkcję proaktywną, gdzie obywatele, pacjenci mają kluczową rolę do odegrania w osiąganiu i utrzymaniu dobrego stanu zdrowia.

W tej chwili w Polsce na medycynę profilaktyczną przeznacza się ok. 4% wszystkich wydatków zdrowotnych, a więc mniej niż wynosi średnia krajów UE. Jeśli popatrzymy na te wydatki jako na inwestycję, która w dłuższym czasie pozwoli zaoszczędzić miliony złotych na działania naprawcze w ramach opieki szpitalnej, a jednocześnie pozwoli społeczeństwu cieszyć się dłuższym życiem w zdrowiu, zrozumiemy, że wobec aktualnych zmian demograficznych tego rodzaju reforma jest konieczna. To szansa na zbudowanie nowoczesnego i efektywnego systemu opieki zdrowotnej skupiającego się na rzeczywistych potrzebach pacjentów. Jako firma obecna w Polsce od przeszło 30 lat chcemy czynnie wspierać ten proces – mówi Wiktor Janicki, prezes AstraZeneca Pharma Poland.

Wraz ze starzeniem się społeczeństw, rosnącym obciążeniem chorobami przewlekłymi i rosnącym wpływem kryzysu klimatycznego na zdrowie, nadmiernie obciążone systemy opieki zdrowotnej mają trudności z zaspokojeniem potrzeb zdrowotnych pacjentów. Jednocześnie innowacje są w stanie zrewolucjonizować sposób projektowania, rozwijania i świadczenia opieki zdrowotnej – są odpowiedzią zarówno na wyzwania związane z ochroną zdrowia pacjentów, jak i zarządzaniem systemami opieki zdrowotnej.  

Dzięki rozwiązaniom cyfrowym, analizie wielkich zbiorów danych oraz wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI) to, co kiedyś mogło brzmieć jak science-fiction, dziś staje się rzeczywistością – od wspomaganego cyfrowo rozwoju nowych cząsteczek, przez elektroniczne wsparcie prowadzenia badań klinicznych w celu szybszej i bezpiecznej ich rejestracji, po cyfrową optymalizację ścieżek pacjenta. Kluczowe znaczenie ma tutaj wykorzystanie synergii między sektorem publicznym i prywatnym: od pozyskania źródeł finansowania projektów niezbędnych do prowadzenia badań i rozwoju leków zmieniających życie, przez utrzymanie środowiska wspierającego własność intelektualną i chroniącego dane, po zapewnienie pacjentom równego dostępu do świadczeń i skalowanie rozwiązań zdrowotnych – dodaje Wiktor Janicki.

Z myślą o współpracy różnych środowisk – innowatorów działających w obszarach zaawansowanej technologii, medycyny i farmacji, ekspertów zaangażowanych w działalność instytucji naukowych, przedstawicieli środowisk biznesowych, startupów, sektora publicznego, pacjentów oraz organizacji pozarządowych i wszystkich innych osób zainteresowanych szeroko pojętym rozwojem w dziedzinie biofarmacji i medycyny, AstraZeneca zainicjowała w październiku ubiegłego roku działalność Forum – przestrzeni specjalnie zaprojektowanej do opracowywania i promowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych z różnych, istotnych społecznie obszarów.

Inwestycje AstraZeneca w Polsce w 2023 r.

W 2023 r. na cel wspierania profilaktyki i diagnostyki zdrowotnej w Polsce AstraZeneca przeznaczyła 15 mln złotych. Realizowane projekty wymagały wykorzystania nowoczesnych rozwiązań cyfrowych, wdrożenia złożonych systemów zbudowanych w oparciu o sztuczną inteligencję, edukację klinicystów, rozwój diagnostyki molekularnej, a także wykorzystania lokalnej wiedzy ekspertów oraz globalnego potencjału spółki AstraZeneca.

Największą pulę środków firma przekazała na wsparcie kompleksowej diagnostyki genetycznej u pacjentek z rakiem jajnika. W 2023 r. AstraZeneca wpierała także program pilotażowy mający na celu stworzenie modelowego rozwiązania na rzecz wykrywania przewlekłej choroby nerek. Firma przeznaczyła również środki na działania skracające odyseję diagnostyczną pacjentów z chorobami rzadkimi, m.in. poprzez wsparcie diagnostyki genetycznej czy też rozwijanie algorytmów sztucznej inteligencji wspierających klinicystów w ich pracy.

Wsparciem AstraZeneca został objęty także system opieki psychologicznej i psychiatrycznej dzieci i młodzieży – w ramach trwającego w Polsce od 2021 r. Young Health Programme, który finansuje działania prewencyjne chorób psychicznych u młodzieży szkolnej.

W 2024 r. spółka AstraZeneca planuje w dalszym ciągu realizować programy ochrony zdrowia, mając na względzie szczególnie poszerzanie dostępu do profilaktyki chorób przewlekłych.

AstraZeneca prowadzi w Polsce działania badawczo-rozwojowe (R&D) w obszarze badań klinicznych drugiej, trzeciej i czwartej fazy dla leków onkologicznych, w chorobach układu oddechowego, chorobach metabolicznych i zakaźnych. W latach 2020-2022 firma przeznaczyła na nie łącznie ponad 1,145 mld złotych, do końca 2024 r. inwestycja zdecydowanie przekroczy 1,5 mld złotych zapowiedziane w Davos w 2020 r.

źródło: informacja prasowa
fot. informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ