Partner serwisu
21 lutego 2024

Przełomowe wyniki badań nad terapią HIV. Terapia iniekcyjna długodziałająca Cabenuva wykazuje wyższą skuteczność

Kategoria: Aktualności

Firma ViiV Healthcare, globalny specjalista w dziedzinie HIV, większościowo należący do GSK, z udziałem Pfizer Inc. i Shionogi Limited jako udziałowców, ogłosiła wyniki badań z analizy okresowej fazy III badania LATITUDE.

Przełomowe wyniki badań nad terapią HIV. Terapia iniekcyjna długodziałająca Cabenuva wykazuje wyższą skuteczność

Wyniki wskazują, że ich długodziałająca terapia antyretrowirusowa (ART) na bazie iniekcji dla HIV, Cabenuva (cabotegravir + rilpivirine), wykazuje wyższą skuteczność w utrzymaniu stłumienia wirusa w porównaniu do codziennej terapii doustnej u osób z historią wyzwań związanych z przestrzeganiem zaleceń.

Dane wstępne wskazujące na wyższość terapii długodziałającej w porównaniu do codziennej terapii doustnej u osób mających trudności z regularnym zażywaniem tabletek na HIV są niezwykłym osiągnięciem - powiedziała Kimberly Smith, MD, MPH, Dyrektor ds. Badań i Rozwoju w ViiV Healthcare.

- Istnieje wiele powodów, dla których ludzie mogą mieć trudności z codziennym przyjmowaniem leków doustnych, a badanie LATITUDE pokazuje, że terapia iniekcyjna cabotegraviru i rilpivirine może pomóc im utrzymać wirusa w stłumieniu, co korzystnie wpływa na ich ogólny stan zdrowia. Optymalizacja terapii dla wszystkich osób z HIV, w tym tych z wyzwaniami związanymi z przestrzeganiem zaleceń, jest kluczowa dla wysiłków mających na celu zakończenie epidemii HIV.

Badanie LATITUDE jest w trakcie realizacji na 31 placówkach w USA, w tym w Puerto Rico, realizowanym przez Advancing Clinical Therapeutics Globally for HIV/AIDS and Other Infections (ACTG), globalną sieć badań klinicznych finansowaną przez NIH, skupioną na HIV i innych chorobach zakaźnych. Uczestnicy z trudnościami w codziennym stosowaniu terapii doustnej ART zostali przebadani, aby upewnić się, że HIV we krwi nie jest oporne na leki w badaniu, i że spełniają inne kryteria dla zdrowia i bezpieczeństwa. Po zapisaniu, otrzymywali kompleksowe wsparcie dla przestrzegania zaleceń, przyjmując zalecaną przez wytyczne trójdawkową terapię doustną ART, w tym reżimy oparte na dolutegravirze i bictegravirze, w celu osiągnięcia stłumienia wirusa. Następnie zostali poddani randomizacji, aby otrzymywać terapię długodziałającą iniekcyjną (cabotegravir + rilpivirine) co cztery tygodnie lub kontynuować codzienną terapię doustną ART.

W zeszłym tygodniu Komitet Monitorujący Bezpieczeństwo Danych (DSMB) przeprowadził zaplanowaną kontrolę okresową. Przeanalizowali oni całość wszystkich punktów końcowych badania i doszli do wniosku, że istnieją dowody na wyższą skuteczność terapii długodziałającej ART w porównaniu do standardowej codziennej terapii doustnej. DSMB zalecił, aby wszyscy uprawnieni uczestnicy mieli możliwość otrzymania długodziałającej terapii iniekcyjnej cabotegraviru + rilpivirine.

Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na zdolność osoby do regularnego przyjmowania leków, w tym dostęp do opieki zdrowotnej lub ubezpieczenia zdrowotnego, dostępność finansowa, niestabilne warunki mieszkaniowe, stygmatyzacja i obawa przed ujawnieniem statusu HIV. Brak regularnego przestrzegania zaleceń jest powszechnym powodem, dla którego niektórzy ludzie z HIV mają trudności w utrzymaniu niewykrywalnych poziomów wirusa.

LATITUDE jest sponsorowane i finansowane przez Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID), część Narodowych Instytutów Zdrowia, i jest prowadzone przez ACTG, z dodatkowym wsparciem od Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego, Narodowego Instytutu nadużywania narkotyków, ViiV Healthcare i Janssen Pharmaceutical Companies of Johnson & Johnson.

O Cabenuva (cabotegravir + rilpivirine):

Cabenuva jest wskazana jako kompletny schemat leczenia zakażenia HIV-1 u dorosłych, zastępując obecny schemat antyretrowirusowy u osób wirusologicznie stłumionych (RNA HIV-1 <50 k/mil) na stabilnym schemacie antyretrowirusowym bez historii niewydolności leczenia i bez znanego lub podejrzanego oporu zarówno na cabotegravir, jak i rilpivirine.

źródło: www.gsk.com
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ