Negatywny wpływ gier komputerowych na rozwój dziecka
Od lat często powtarza się, że gry komputerowe szkodzą dzieciom. Natychmiastowa rozrywka, jakiej dostarczają, jest łatwo uzależniająca, zaś dostępność gier bardzo szeroka. Jaki jest realny wpływ gier komputerowych na rozwój dziecka i jak radzić sobie z negatywnymi skutkami grania w gry komputerowe? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Granie w gry komputerowe a potencjalne zagrożenia
Gry komputerowe dostarczają swoim entuzjastom sporo emocji. W dużym stopniu wpływają również na ludzki umysł, a szczególnie wśród dzieci, które są bardziej podatne na różnego rodzaju bodźce. Powszechnie uważa się, że negatywny wpływ gier wideo na dziecko manifestuje się na następujące sposoby:
- Uzależnienie od gier wideo – „jeszcze jedna misja”; łatwo popaść w nałóg, gry wykorzystuje się każdą wolną chwilę na gry.
- Zanik bariery między grami a rzeczywistością – niektóre dzieci przenoszą agresywne zachowania z gier do prawdziwego życia.
- Ryzyko niekorzystnych znajomości – gra z ludźmi z całego świata może doprowadzić do poznania osób, które mają zły wpływ na dziecko.
- Brak ruchu – ciągłe siedzenie przed ekranem powoduje problemy z krążeniem oraz układem mięśniowym, prowadząc do wielu problemów zdrowotnych.
- Ekspozycja na treści +18 – bez odpowiedniej kontroli, Twoje dziecko może oglądać materiały przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych.
- Redukcja melatoniny – przebodźcowany mózg produkuje mniej melatoniny, a więc hormonu odpowiedzialnego za zdrowy sen.
Potencjalne zagrożenia wynikające z grania mogą jednak sięgać znacznie dalej. W skrajnych przypadkach pojawia się wręcz wyniszczający wpływ gier komputerowych na mózg dziecka, który objawia się problemami natury psychologicznej. Rodzice powinni zatem już zawczasu sięgnąć po środki zapobiegawcze.
Zminimalizuj negatywny wpływ gier komputerowych na rozwój dziecka
Jeżeli przez głowę przechodzi Ci myśl „Moje dziecko gra, a ja nie wiem jak mu pomóc” – pora wziąć sprawy w swoje ręce!
Warto rozpocząć od skutecznego monitoringu działań dziecka. Można to osiągnąć poprzez instalację specjalnego oprogramowania, np. program do śledzenia telefonu Eyezy. Dzięki tej aplikacji rodzic może „podejrzeć” wszystko, co dziecko robi na urządzeniu mobilnym, które jest głównym źródłem wyniszczających mózg gier wideo. Śledząc aktywność dziecka, można błyskawicznie reagować na wszelkie negatywne zjawiska, z jakim styka się Twoja córka lub syn.
Dzięki monitoringowi aktywności nie tylko poznasz wpływ gier komputerowych na rozwój dziecka, ale również dowiesz się, ile czasu spędza na graniu. Będziesz w stanie ograniczyć czas, jaki Twoje dziecko poświęca na gry. Przykładowo, ustal limit 2 godzin dziennie i to wyłącznie w dni wolne od szkoły.
Przy okazji warto pokazać dziecku, że granie w gry komputerowe i mobilne to niejedyna rozrywka na świecie. Zabierz je na rower, pograjcie w piłkę, poczytajcie książki – pomysłów na kreatywne spędzenie wolnego czasów jest całe mnóstwo!
Gry wideo = słabe wyniki w nauce. Prawda czy fałsz?
Mówi się często, że co za dużo, to niezdrowo. Wpływ gier komputerowych na mózg dziecka może być pozytywny, o ile zachowa się umiar. Właściwe gry mogą rozwijać następujące umiejętności:
- Logiczne myślenie
- Łączenie faktów
- Skupienie na zadaniu
- Znajomość języków obcych
Wiedza z danego zakresu
Będąc rodzicem, muszę sprawdzić, w co moje dziecko gra. Wybierając gry edukacyjne w miejsce bezmyślnych strzelanek, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą one miały pozytywny wydźwięk. Kluczem jest tu jednak kontrola rodzicielska, a także rozmowa i wsparcie. Dzięki temu dzieci nie powinny opuścić się w nauce.
Wpływ gier komputerowych na rozwój dziecka: Podsumowanie
Choć wiele osób uważa, że wpływ gier wideo na mózg dziecka może być wyłącznie negatywny, nie jest to do końca prawdą. Wiele gier przynosi pozytywne efekty, o ile rodzice monitorują i kontrolują to, w jaki sposób czas spędza ich dziecko. Warto zadbać o zdrowie swoich dzieci – zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
Komentarze