Pierwszy na świecie genetyczny system ostrzegania przed przyszłymi pandemiami i ogniskami chorób zakaźnych zostaje uruchomiony w Wielkiej Brytanii
Wielka Brytania poczyniła znaczący krok naprzód w swoich wysiłkach na rzecz wykorzystania genomiki patogenów w celu poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) uruchomiła pierwszą na świecie inicjatywę metagenomiczną, która ma pomóc w szybkim wykrywaniu chorób zakaźnych mogących zagrozić Wielkiej Brytanii.

Program był opracowywany przez ostatni rok i jest wspólną inicjatywą prowadzoną przez UKHSA i obejmującą konsorcjum NHS i partnerów akademickich, w tym University of Birmingham, University of Edinburgh oraz NHS Clinical Respiratory Metagenomics Network kierowaną przez Guy's and St Thomas' NHS Foundation Trust.
Projekt mSCAPE ma na celu opracowanie możliwości wykorzystania tych danych w ramach bieżącego nadzoru UKHSA nad nowymi i pojawiającymi się infekcjami, patogenami o potencjale pandemicznym oraz monitorowaniem ewolucji patogenów wywołujących chorobę.
W ramach mSCAPE, UKHSA będzie zbierać anonimowe dane o patogenach z wielu laboratoriów, które wykorzystują metagenomikę do diagnozy, w tym z laboratoriów NHS, i analizować je na poziomie krajowym w celu szybkiego monitorowania trendów, epidemiologii i pojawiania się nowych patogenów. Program pozwoli na ulepszenie zdolności do identyfikacji nowych ognisk. Umożliwi również zidentyfikowanie źródła epidemii. Dzięki wykorzystaniu danych metagenomicznych będzie też możliwa ocena skuteczności potencjalnych metod leczenia oraz identyfikacja wszelkich niepokojących mutacji.
Metodologia metagenomiczna pozwala na niecelowane sekwencjonowanie próbek pacjentów pod kątem obecności chorobotwórczych wirusów i bakterii. Tradycyjne metodologie genomiczne wymagały od naukowców ukierunkowania sekwencjonowania próbek na patogeny, które są już znane społeczności naukowej i medycznej.
Metody metagenomiczne, niezależne od patogenów, nie wymagają od naukowców uprzedniej wiedzy, jakie patogeny są obecne w próbce przed przeprowadzeniem sekwencjonowania. Jest to duża zaleta w wykrywaniu znanych, ale nieoczekiwanych patogenów, dla których nie są łatwo dostępne dedykowane testy, oraz patogenów, które zwykle nie występują u ludzi. Jest to również korzystne w przypadku pojawienia się nieznanego wcześniej nowego patogenu.
Profesor Susan Hopkins, główny doradca medyczny UKHSA, powiedziała:
„Genomika od samego początku stanowiła kluczowy aspekt reakcji na pandemię COVID-19, a ogromna wiedza i doświadczenie Wielkiej Brytanii w tej dziedzinie pozwoliły nam odegrać wiodącą rolę w identyfikacji i analizie pojawiających się wariantów COVID-19.
Nowy program mSCAPE pozwoli nam po raz pierwszy na świecie wykorzystać te możliwości do prowadzenia nadzoru społecznego przy użyciu danych sekwencjonowania niezależnych od patogenów. Nasza nowa inicjatywa udostępniania danych genomicznych patogenów pokazuje nasze zaangażowanie w poprawę zdrowia na całym świecie.
Jest to niezwykle ekscytujące osiągnięcie, które zwiększy naszą zdolność do szybkiego reagowania na nowe patogeny oraz zapewni jak najlepsze przygotowanie do szybkiej i skutecznej ochrony społeczeństwa przed przyszłymi zagrożeniami”.
Profesor Dame Sue Hill, dyrektor naukowy NHS England i starszy specjalista odpowiedzialny za NHS Genomics, powiedziała:
„Genomika rewolucjonizuje sposób, w jaki przewidujemy, zapobiegamy, diagnozujemy i leczymy choroby – niezależnie od tego, czy chodzi o szybsze diagnozowanie rzadkich schorzeń u dzieci, pomoc w personalizacji leczenia raka w celu zwiększenia jego skuteczności czy też identyfikację osób bardziej narażonych na choroby nerek. Program mSCAPE jest kolejnym doskonałym przykładem tego, że Wielka Brytania jest światowym liderem w tej dziedzinie”.
Magdalena Ociepa-Wróblewska, Ambasada Brytyjska w Polsce, dyrektor regionalny kampanii Opieka Zdrowotna i Farmaceutyczna, dodała:
„Wielka Brytania odgrywa kluczową rolę jako światowy lider w dziedzinie genomiki, z potężnymi zasobami badawczymi, nowatorskimi projektami i znaczącymi inwestycjami w rozwój technologii genomowych. Wkład Wielkiej Brytanii w rozwój tej dziedziny jest nieoceniony, a ten pierwszy na świecie genetyczny system ostrzegania przed przyszłymi pandemiami i ogniskami chorób zakaźnych (eSCAPE) jest tego najlepszym przykładem”.
Komentarze