Fabryka na diecie
Krótki czas wytwarzania, niska cena wyrobu gotowego, wysoka jakość produktu – to cele, które stara się pogodzić każda efektywnie działająca fabryka leków. Odpowiednie wyszczuplanie procesów, np. blistrowania tabletek, jest w tym bardzo pomocne i wpływa pozytywnie na całość funkcjonowania zakładu.
Jak poprawnie zdefiniować optymalizację zakładu produkcyjnego? Pojęcie to jest szerokie i w zależności od kontekstu można je rozumieć na wiele sposobów. Ważną kwestią jest więc określenie samego pojęcia oraz zrozumienie, co się pod nim kryje. Słownik języka polskiego definiuje optymalizację jako: „organizowanie procesów, działań w taki sposób, aby dawały największe efekty przy jak najmniejszych nakładach". Można rozumieć to jako zwiększenie efektywności np. wytwarzania, bądź spoglądając na temat szerzej – organizacji i zarządzania.
Zmierzyć efektywność
W naturalny sposób nasuwa się kolejne pytanie: jak mierzyć efektywność fabryki oraz jak zweryfikować, czy jest ona już optymalna? Każda firma może definiować efektywność swoich fabryk w różny sposób, poczynając od wyniku finansowego, kosztów, optymalnego kapitału obrotowego, poprzez OEE, liczbę pracowników w stosunku do wielkości produkcji, aż do wielkości odpadów w procesie produkcyjnym. Wiele firm koncentruje swoja uwagę na maksymalnym wykorzystaniu swoich aktywów, a w szczególności maszyn czy też innych środków trwałych.
Cyfra cyfrze nierówna
Posłużmy się przykładem dwóch firm, z których każda posiada kilka linii produkcyjnych. W przypadku pierwszej firmy wykorzystanie (zajętość) maszyn oraz wskaźnik OEE jest wysoki, natomiast w przypadku drugiej z nich, oba wskaźniki są niższe. Na podstawie tych informacji pierwsza firma będzie postrzegana za bardziej efektywną, a druga odwrotnie – w wielu przypadkach może tak być, choć nie zawsze.
Cel istnienia fabryki
Aby mówić o optymalizacji zakładu produkcyjnego, należy odpowiedzieć sobie na jeszcze jedno pytanie: jaki jest cel istnienia fabryki? Główną rolą fabryki jest dostarczanie produktów w jak najbardziej efektywny sposób, co można rozumieć jako wytwarzanie w odpowiednio krótkim czasie na określonym poziomie jakościowym oraz w optymalnej, zazwyczaj niskiej cenie. Takie podejście prowadzi do wzrostu zadowolenia klientów, a tym samym umocnienia pozycji przedsiębiorstwa. Drogą do optymalizacji jest zatem odpowiednie wyszczuplenie procesów, czyli jednym słowem – lean.
Cały artykuł można przeczytać w numerze 4-5/2014 magazynu "Przemysł Farmaceutyczny"
Fot.: www.photogenica.pl