Partner serwisu
09 kwietnia 2015

URPL: zminimalizowanie ryzyka martwicy żuchwy spowodowanej lekami zawierającymi bisfosfoniany

Kategoria: Z życia branży

Agencja doszła do wniosku, że ryzyko martwicy żuchwy nadal jest bardzo małe, ale zaleciła wprowadzenie szeregu działań w celu zminimalizowania tego zagrożenia.

URPL: zminimalizowanie ryzyka martwicy żuchwy spowodowanej lekami zawierającymi bisfosfoniany

Europejska Agencja Leków (European Medicines Agency; EMA) zakończyła okresowy przegląd danych dla leku Aclasta (kwas zoledronowy), jednego z leków zawierających bisfosfoniany, którego stosowanie wiąże się z martwicą żuchwy. Agencja doszła do wniosku, że ryzyko martwicy żuchwy nadal jest bardzo małe, ale zaleciła wprowadzenie szeregu działań w celu zminimalizowania tego zagrożenia, w tym aktualizację druków informacyjnych oraz wprowadzenie karty dla pacjenta z przypomnieniem najważniejszych danych.

EMA planuje wprowadzenie podobnych środków dla innych bisfosfonianów podawanych dożylnie i denozumabu, stosowanych w leczeniu osteoporozy lub zapobiegawczo przeciwko powikłaniom kostnym w chorobach nowotworowych, gdyż ich podawanie wiąże się z ryzykiem martwicy żuchwy.  Podczas przeprowadzanych obecnie i przyszłych ocen okresowych, zaplanowanych na lata 2015-2016 planowane jest rozpatrzenie działań jakie należy podjąć w odniesieniu do tych leków.

Więcej informacji znajduje się w komunikacie Europejskiej Agencji Leków i jego tłumaczeniu, który dostępny jest na stronie URPL.

Źródło: URPL

Fot. www.freeimages.com

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ