Partner serwisu
21 stycznia 2016

Takeda i enGene: sojusz w celu opracowywania nowych leków w chorobach układu pokarmowego

Kategoria: Z życia branży

Firmy Takeda Pharmaceutical Company Ltd i enGene, Inc. ogłosiły ustanowienie strategicznego sojuszu w celu odkrywania, opracowywania i wprowadzania na rynek nowych terapii przeznaczonych do leczenia chorób układu pokarmowego z wykorzystaniem platformy wprowadzania genów „Gene Pill” firmy enGene.

Takeda i enGene: sojusz w celu opracowywania nowych leków w chorobach układu pokarmowego

W ramach tego strategicznego sojuszu wykorzystane zostanie doświadczenie firmy enGene oraz jej pozycja w kontekście własności intelektualnej w odniesieniu do wprowadzania genów terapeutycznych do komórek błony śluzowej jelita z wykorzystaniem opatentowanej przez tę firmę platformy wektora niewirusowego.

Zgodnie z warunkami umowy firma enGene opracuje maksymalnie dwa nieujawnione cele wybrane przez firmę Takeda, wykonując przedkliniczne badania mające na celu potwierdzenie koncepcji działania oraz umożliwiające złożenie wniosku o dopuszczenie nowego eksperymentalnego leku (IND). Na tym etapie firma Takeda będzie miała możliwość uzyskania wyłącznej licencji na globalne prawa do proponowanych produktów.

Po skorzystaniu z tej opcji firma Takeda będzie odpowiedzialna za wszystkie badania kliniczne oraz za wprowadzenie tych produktów do obrotu. Firma enGene otrzyma wstępne wynagrodzenie oraz refundację wszystkich kosztów badań i rozwoju poniesionych w trakcie opracowywania wybranych celów. Ponadto firma enGene będzie miała prawo do uzyskania płatności za kluczowe etapy opracowania proponowanych produktów w miarę osiągania określonych etapów badań, działań klinicznych, rejestracyjnych i komercyjnych. Ponadto firma enGene otrzyma etapowe opłaty licencyjne od przyszłej sprzedaży netto produktów opracowanych w ramach współpracy. Innych szczegółów umowy nie ujawniono.

Firma Takeda będzie również współpracowała z enGene nad opracowaniem platformy Gene Pill umożliwiającej doustne podawanie przeciwciał. Firma Takeda będzie miała wyłączną opcję uzyskania prawa pierwszej negocjacji w sprawie maksymalnie trzech celów o charakterze przeciwciał.

– Naszym celem jest uzyskanie pozytywnego wpływu na życie pacjentów poprzez przekształcanie unikatowych innowacji naukowych w leki zmieniające życie pacjentów z chorobami układu pokarmowego – powiedział Gareth Hicks, stojący na czele działu odkrywania leków w obszarze gastroenterologii w firmie Takeda. – Dlatego jesteśmy zadowoleni z nawiązania partnerstwa z firmą enGene, gdyż umożliwi nam ono dokładniejsze zbadanie potencjału jej platformy wprowadzania genów „Gene Pill”.

– Bardzo cieszymy się na współpracę z zespołem firmy Takeda w zakresie badań nad nowymi lekami przeznaczonymi do leczenia chorób układu pokarmowego przy użyciu naszej innowacyjnej platformy wprowadzania genów do jelita – powiedział dr Anthony T. Cheung, dyrektor naczelny i współzałożyciel firmy enGene. – Oprócz uzyskania funduszy na rozwój naszych własnych produktów, sojusz ten stanowi dla naszej firmy doskonałą okazję do poszerzenia naszych możliwości opracowywania leków dzięki współpracy z wiodącą firmą farmaceutyczną w obszarze chorób układu pokarmowego.

Informacje o firmie enGene, Inc.

enGene Inc. to prywatna firma biotechnologiczna, która opracowała uniwersalną, opatentowaną platformę wektora niewirusowego, umożliwiającą wprowadzanie genów do komórek błony śluzowej jelita. System wektora można wprowadzić do jelita drogą doustną lub we wlewie doodbytniczym. Firma enGene opracowuje swój unikatowy preparat do wprowadzania genów w formie doustnej tabletki „Gene Pill”, która może potencjalnie stać się platformą pozwalającą na doustne podawanie różnych leków opartych na białkach. Głównym celem firmy jest dostosowanie tej technologii w celu umożliwienia lokalnego dostarczania białek immunomodulacyjnych do jelita w celu leczenia różnych chorób o podłożu immunologicznym.

Informacje o firmie Takeda

Firma Takeda, z siedzibą w Osace, Japonia (TSE: 4502), jest globalną firmą innowacyjną, której głównym obszarem zainteresowania są leki. Jako największa firma farmaceutyczna w Japonii i jeden ze światowych liderów tej branży, Takeda stawia sobie za cel dążenie do poprawy stanu zdrowia osób na całym świecie poprzez wprowadzanie wiodących innowacji w medycynie.

Dodatkowe informacje na temat firmy Takeda są dostępne na jej stronie internetowej: www.takeda.com

Źródło: Takeda

Fot. www.freeimages.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ