Partner serwisu

Rozpoczyna się Międzynarodowy Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

Kategoria: Aktualności

Raki głowy i szyi to nowotwory złośliwe występujące w obrębie wszystkich narządów głowy i szyi – z wyjątkiem mózgu. Są to głownie raki: wargi, dna jamy ustnej, języka, migdałków, gardła, krtani, nosa i zatok przynosowych, tarczycy, skóry twarzy i szyi. Pod względem częstości występowania zajmują 6 miejsce w Polsce.

Rozpoczyna się Międzynarodowy Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

Zgodnie z mapami potrzeb zdrowotnych w latach 2015-2025 nastąpi 10% wzrost liczby nowych przypadków nowotworów głowy i szyi. Jest to tendencja obserwowana od kilkunastu lat. W ostatniej dekadzie nastąpił gwałtowny wzrost zachorowalności na ten typ nowotworów. Liczba nowych rozpoznani wzrosła o 25%. Rośnie również liczba zgonów, w 1999 roku wynosiła 5 080 a w 2013 r. 5 990 – wzrost o 18%. Ponad 60% pacjentów już w momencie postawienia diagnozy znajduje się w zaawansowanym stopniu choroby. 60% z tej grupy umiera w ciągu 5 lat.

Założenia programu 

Poprawa świadomości społeczeństwa na temat czynników ryzyka oraz wczesna diagnostyka nowotworów głowy i szyi to główne cele  Ogólnopolskiego programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki pierwotnej i wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi. Program finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Koszt programu to ponad 20 mln PLN.

Kto może skorzystać z programu

Program jest adresowany do osób w wieku aktywności zawodowej (40-65 lat) z grupy podwyższonego ryzyka (wieloletni palacze, nadużywają alkoholu, mają podwyższone ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego), u których przez ponad 3 tygodnie występuje jeden z objawów niezwiązany z infekcją górnych dróg oddechowych takich jak:

  • pieczenie języka,
  • niegojące się owrzodzenie lub czerwone albo białe naloty w jamie ustnej,
  • ból gardła,
  • przewlekła chrypka,
  • guz na szyi,
  • niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa, ból w trakcie połykania lub problemy z połykaniem.
źródło: Ministerstwo Zdrowia
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ