Partner serwisu

Niezależni w korporacji

Kategoria: Rozmowa z...

O sposobie na zarządzanie polską jednostką w europejskiej korporacji mówi Tomasz Németh – prezes Gedeon Richter Polska Sp. z o.o.

Niezależni w korporacji
Gedeon Richter Polska jest producentem leków generycznych. Specjalizuje się w wytwarzaniu produktów z kilku grup terapeutycznych, z których najważniejsze to leki kardiologiczne, dermatologiczne i immunostymulujące.

Od 10 lat firma należy do węgierskiego koncernu Gedeon Richter. Czy z perspektywy czasu oddanie Polfy Grodzisk w jego ręce było strzałem w dziesiątkę?
    Uważam, że podwójnym. Wiadomo, iż przy fuzjach i przejęciach jednym z kluczowych elementów jest podobieństwo kultur. Centrala w Budapeszcie i nasza jednostka były i są do siebie podobne, co bardzo ułatwiło transformację i przyczyniło się do pomyślnego finału tej fuzji. Moim zdaniem brak inwestycji w ówczesnym czasie, a co za tym idzie zastrzyku kapitału, mógłby wiązać się z poważnymi problemami dla firmy w Grodzisku.

Jaką rolę odgrywa fabryka w całej korporacji?
    Działalność w Polsce dzielimy pomiędzy dwa podmioty. W Warszawie posiadamy firmę zajmującą się promocją leków całej korporacji, natomiast spółka w Grodzisku jest przede wszystkim miejscem wytwarzania i jednostką badawczo-rozwojową.
    Już od dawna staramy się optymalizować wykonywanie zadań pomiędzy poszczególnymi przedsiębiorstwami z grupy Gedeon Richter. Zależy nam, aby każdy mógł się zajmować tym, w czym jest najlepszy.

W jakich strukturach lepiej funkcjonować na dzisiejszym rynku farmaceutycznym – jako żołnierz w szeregu, będąc pojedyńczym członkiem koncernu, czy niezależna jednostka?
    Może zabrzmi to podręcznikowo, ale najważniejsze jest wykorzystanie synergii. Jesteśmy „hybrydą” łączącą cechy szeregowego żołnierza i niezależnej jednostki. Mamy swój portfel produktowy i prowadzimy własne prace R&D, ale zawsze kierujemy się interesem i dobrem ogółu, czyli korporacji.

Gedeon Richter Polska ma swój portfel produktowy i prowadzi własne prace R&D, ale zawsze kieruje się interesem i dobrem ogółu, czyli korporacji.

Czy to stawia pan sobie za priorytet w zarządzaniu zakładem w Polsce?
    Moja rola polega na pełnej integracji polskiego zakładu ze strukturami korporacyjnymi Gedeon Richter, a tym samym na wykorzystaniu efektu wspomnianej już synergii. Priorytetem jest rozwijanie tych obszarów w spółce, w których jesteśmy dobrzy, a nawet wręcz najlepsi, no i oczywiście reorganizacja tych, które wymagają poprawy efektywności.

Gdyby miał pan podać kluczowy czynnik niezbędny do uzyskania sukcesu w branży farmaceutycznej, co by to było?
    Powiedziałbym: „kwestia dobrania dobrej strategii do aktualnych możliwości firm”. Niektórzy gracze często kierują się metodą „the bigger, the better”. Inni natomiast wolą węższe specjalizacje.
    Na pewno zauważalny jest trend wchodzenia w innowacje i biotechnologię. Wydaje mi się, że klasyczna, masowa produkcja generyczna w Europie będzie tracić impet – szczególnie z powodu zagrożenia ze strony firm z krajów azjatyckich. Każdy więc szuka nowych możliwości.

Gedeon Richter znany jest z szerokiej działalności badawczo-rozwojowej. Jak uczestniczą w niej polscy pracownicy?
    Jednostka z Grodziska jest jednym z pięciu naukowych centrów rozwoju leków w grupie Gedeon Richter. Pracujemy tu nad nowymi lekami oraz nowymi technologiami formulacji dla produktów już znanych jako „line extension”. Zaangażowanie polskich specjalistów w prace na poziomie grupy zaczyna się od wspólnych narad koncepcyjnych oraz doradztwa na poziomie decyzji strategicznych. Dalszy etap to już uczestnictwo w badaniach technologicznych, analitycznych oraz klinicznych dla realizowanych projektów.
    Rosnące wymagania rynku i coraz silniejsza konkurencja w branży farmaceutycznej powodują, że opracowywanie nowych technologii leków nie dotyczy już prostych rozwiązań związanych ze stworzeniem tabletki zawierającej określoną substancję. Dzisiaj wiąże się to wręcz ze „skonstruowaniem” leku o kontrolowanej formie uwalniania substancji czynnej lub jednej tabletki o skomplikowanym połączeniu kilku substancji chemicznych, umożliwiających terapię łączoną. W ten sposób w naszym laboratorium powstają zarówno leki odtwórcze, jak i oryginalne.

Dynamiczny rozwój firmy był możliwy dzięki wieloletnim, wysokim nakładom inwestycyjnym w infrastrukturę zakładu, obejmującą nowoczesne oddziały badawcze, produkcyjne oraz magazynowe.

Jakimi konkretnymi osiągnięciami może pochwalić się R&D w Grodzisku?
    Innowacyjność dotyczy zarówno podnoszenia jakości leków już znanych, jak i opracowywania nowych technologii farmaceutycznych. W tym zakresie specjaliści z Gedeon Richter Polska podjęli się stworzenia kilku propozycji nowych formulacji do stosowania doustnego.

Takie badania wymagają dużych nakładów finansowych.
    Zgadza się. Realizację tych celów umożliwiają inwestycje Gedeon Richter ulokowane w Polsce. Pozwoliły one na wybudowanie nowoczesnego Zakładu Półtechniki Również stałe inwestycje w wyposażenie laboratorium analitycznego i badawczego stwarzają możliwości prac nad nowoczesnymi technologiami.

Maszyny i urządzenia to jednak nie wszystko.
    Pion Rozwoju Produktów zatrudnia wysokiej klasy specjalistów, którzy codziennie zdają egzamin ze swojej wiedzy zarówno na potrzeby grupy, jak i we współpracy międzyfirmowej (nowe opracowania legislacyjne, propozycje rozwiązań na potrzeby EGA, możliwość uzyskania stopni naukowych pracowników uczelni współpracujących). Przygotowanie zaplecza sprzętowego oraz „know-how” pracowników stawiają nasz zespół na równi z innymi, odpowiedzialnymi za rozwój i innowacyjność, w grupie Gedeon Richter.

Gedeon Richter Polska przykłada szczególną wagę do ochrony środowiska naturalnego. W roku 1994, jako pierwsze polskie przedsiębiorstwo farmaceutyczne, firma przystąpiła do programu Czystej Produkcji.


A co wyróżnia polski rynek farmaceutyczny na tle zagranicznych?
    W Polsce większościowy udział procentowy w rynku mają generyki, czyli teoretycznie najtańsze z dostępnych produktów. Natomiast współczynniki dopłat dla pacjentów do leków refundowanych są jednymi z najwyższych w Europie. Biorąc jeszcze pod uwagę dochody gospodarstw domowych i poziom cen na rynku, zastanawia mnie cel i kierunek ostatnich zmian legislacyjnych, które wydają się być najostrzejszymi w całej Unii.

 

 

Grupa Gedeon Richter wytwarza ponad 100 produktów farmaceutycznych dostępnych w blisko 200 postaciach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wywiad został opublikowany w magazynie "Przemysł Farmaceutyczny" nr 4/2012

Rozmawiała: Patrycja Misterek
Fot.: Gedeon Richter Polska Sp. z o.o.

 

 

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ