Partner serwisu

Stawiamy na eksport

Kategoria: Rozmowa z...

– Naszym priorytetem jest znaczące zwiększenie eksportu – mówi dyrektor wytwórni PF Anpharm S.A. Colm Murphy, który notabene został „importowany” do Polski z Irlandii przez francuską Grupę Servier.

 

 

Stawiamy na eksport
PF Anpharm S.A. zostało utworzone w grudniu 1993 roku z inicjatywy grupy naukowców Instytutu Farmaceutycznego
w Warszawie. W 1997 roku właścicielem większościowego pakietu akcji firmy została Grupa Servier, a od 2008 roku Anpharm S.A. w całości
należy do Grupy

• W listopadzie 2011 roku uruchomiliście nową linię butelkującą. Co Anpharm zyskał dzięki tej inwestycji?
Grupa Servier, do której należy Anpharm, podjęła decyzję o zwiększeniu produkcji tabletek pakowanych w butelki. Wcześniej nasza wytwórnia „pakowała” tabletki wyłącznie w blistry. Dzięki nowej linii wprowadziliśmy nowoczesne technologie, rozpoczęliśmy produkcję innych niż dotychczas typów leków, poszerzyliśmy rynki zbytu oraz zwiększyliśmy wolumen produkcyjny.


• Jakie leki wytwarzacie w stołecznej fabryce?
Skupiamy się na formach suchych – tabletkach. Nie mamy planów dotyczących innych postaci farmaceutycznych. Kiedyś wytwarzaliśmy duże ilości, ale mniejszej liczby leków. Obecnie nasza produkcja jest dosyć zróżnicowana.

Ostatnia inwestycja,
supernowoczesna linia butelkująca, zwiększyła możliwości produkcyjne
zakładu o kolejne 10 mln opakowań. Jej wartość wyniosła 18 mln złotych

• Na jakich rynkach są dostępne wasze produkty?
Głównym rynkiem zbytu jest Polska, ale eksportujemy też nasze leki do krajów Europy Centralnej i Wschodniej, także do Francji. W 2012 roku 26% wytwarzanych produktów przeznaczonych było na eksport. Pracujemy jednak nad jego zwiększeniem. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku eksport będzie stanowił ok. 40% całej produkcji.


• Wytwórnia leków Servier w Polsce jest jedną z największych w całej Grupie…
Największa pod względem produkcji fabryka znajduje się we Francji. Na drugim miejscu jest zakład w Irlandii. Anpharm zajmuje obecnie trzecią pozycję. Grupa posiada wytwórnie na całym świecie – w Chinach, Brazylii, Rosji, Hiszpanii, Egipcie, Maroko…


• Mimo to Servier inwestuje dużo właśnie w Polsce.
Grupa inwestuje w działalność naukowo-badawczą,
w edukację, ale również w infrastrukturę przemysłową. Decyzja o zakupie Anpharmu była związana z wcześniejszymi sukcesami Servier w Polsce. Firmie zależało na posiadaniu fabryki blisko dużych rynków docelowych. Jesteśmy obecni w Warszawie od 1992 r. – w tym miesiącu obchodzimy 20. rocznicę działalności firmy Servier w Polsce.

 • Jak wyglądały początki?
W latach 1998-2002 pełniłem w Anpharmie funkcję kierownika projektu. Byłem odpowiedzialny za transfer technologii i prowadzenie projektów. Początki były oczywiście trudne, ale zrobiliśmy kilka dużych kroków naprzód, co uznaję również za mój osobisty sukces. W Warszawie rozpoczynałem moją przygodę z Grupą, dlatego z tym zakładem bardzo mocno się utożsamiam. Poza tym wiele się tutaj nauczyłem. Do Anpharmu powróciłem we wrześniu 2009 roku i od tej pory jestem dyrektorem wytwórni.


• Jak pracuje się z Polakami?
Bardzo dobrze. Specjaliści są wykształceni, a ich wiedza – co bardzo ważne – przekłada się również na praktykę przemysłową. Myślę, że to właśnie wyróżnia Polskę. Poza tym tradycja związana z wytwarzaniem leków jest tutaj bardzo mocno zakorzeniona.
 

Dzięki zaangażowaniu kapitału firmy
Servier polski zakład został zaopatrzony w najnowocześniejsze technologie wykorzystywane w farmacji do produkcji leków, a zdolność prod. przedsiębiorstwa wzrosła o ponad 500% – z 4 do 25 milionów opakowań rocznie i blisko 2-krotnie zwiększyło się zatrudnienie. Była to wówczas jedna
z pierwszych inwestycji zagranicznych ze strony innowacyjnej firmy farmaceutycznej w Polsce

• Czy uważa pan, że akwizycja polskich firm przez zagraniczne koncerny to najlepsze, co
może je spotkać?

Myślę, że to zależy od tego, jak układa się współpraca. W Anpharmie takie rozwiązanie zdało egzamin. Od 2007 roku Grupa Servier jest w posiadaniu całego pakietu akcji spółki. Trudno mi jednak powiedzieć, czy jest to faktycznie najlepsze rozwiązanie dla polskich firm. Nie mam porównania do tego, jak to wyglądało w innych przypadkach. My postawiliśmy na długoterminową współpracę i partnerstwo, budowaliśmy relacje od podstaw, i to się opłaciło.

Servier nieustannie inwestuje w Anpharm, który pod względem produkcji należy do największych wytwórni w Grupie


 

 

 

 

    

 

 

      Rozmawiała Patrycja Misterek

 

 

 Artykuł został opublikowany w magazynie "Przemysł Farmaceutyczny" nr 6/2012

Fot.: PF Anpharm S.A., BMP’

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ