Partner serwisu
03 lipca 2018

Polpharma nagrodziła najlepsze polskie wynalazki

Kategoria: Aktualności

Naukowcy z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów i ich skaner do pomiarów georadarowych na obiektach budowlanych, zwłaszcza mostowych, zwyciężyli w V edycji konkursu „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”, organizowanego przez Dziennik Gazetę Prawną we współpracy z Polpharmą.

Polpharma nagrodziła najlepsze polskie wynalazki

Do udziału w konkursie Eureka! DGP po raz kolejny zostały zaproszone polskie uczelnie (publiczne i niepubliczne) oraz instytuty badawcze i jednostki naukowe PAN. Tegoroczna, piąta edycja dotyczyła wynalazków zgłoszonych do Urzędu Patentowego RP w latach 2015 i 2016 i związanych z następującymi dziedzinami:

- informatyka,

- inżynieria mechaniczna, inne nauki inżynieryjne i technologie, inżynieria lądowa, inżynieria materiałowa i nanotechnologia, nauki fizyczne,

- nauki biologiczne i biotechnologia, nauki chemiczne, nauki medyczne.

– Gratulujemy wszystkim laureatom. Po raz kolejny mieliśmy okazję się przekonać, jak wiele znakomitych pomysłów powstaje na polskich uczelniach i w instytutach. Jesteśmy dumni, że od pięciu lat możemy wspólnie z redakcją Dziennika Gazety Prawnej odkrywać polskie wynalazki i promować ich autorów. Polpharma aktywnie wspiera polską naukę, stwarzając szanse tym, którzy mają talent i pasję. Wierzymy, że skuteczna współpraca nauki z biznesem to warunek konieczny, aby polska gospodarka stawała się coraz bardziej innowacyjna i dynamicznie się rozwijała.

– podsumowuje Markus Sieger, Prezes Polpharmy.
Nagrodę w wysokości 30 tys. zł wręczył laureatom Wojciech Kuźmierkiewicz, członek kapituły konkursu oraz Prezes Naukowej Fundacji Polpharmy.

O konkursie

Ideą cyklu Dziennika Gazety Prawnej jest przedstawienie na łamach gazety najciekawszych polskich wynalazków, które mogą być wykorzystane w gospodarce i w produkcji.

Przyjęte do konkursu wynalazki poddane zostają merytorycznej ocenie przez komisję weryfikacyjną. Projekty z największą liczbą punktów prezentowane są w piątkowym magazynowym wydaniu gazety, natomiast metryczki wszystkich wynalazków zostają umieszczone na stronie internetowej konkursu.

W tegorocznej edycji zgłoszono 78 wynalazków.

II miejsce w konkursie zajęli naukowcy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych za opracowanie sposobu wytwarzania nośnika danych pamięci masowej oraz sposobu jego odczytu, natomiast III miejsce przypadło przedstawicielom Politechniki Lubelskej, którzy stworzyli protezę ucha środkowego o zmiennej długości. Przyznano również trzy równorzędne wyróżnienia: dla zespołu z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy za maszynę do rehabilitacji kończyn dolnych, zwłaszcza stawu skokowego; dla naukowców z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie za biodegradowalną folię na bazie karboksymetylocelulozy oraz dla naukowców z Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych za układ do badań porównawczych paliw lotniczych.

Partnerami konkursu są: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Urząd Patentowy RP, Polska Akademia Nauk, Polski Fundusz Rozwoju, Fundacja JWP. Patronem medialnym wydarzenia była TVP.

źródło: Polpharma
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ