MZ otwarte na dialog z technikami farmaceutycznymi
19 lipca i 4 września w resorcie zdrowia odbyły się spotkania dotyczące kształcenia specjalistów do pracy w zawodzie technika farmaceutycznego. W rozmowach wzięli udział m.in. przedstawiciele Związku Zawodowego Techników Farmaceutycznych RP.
Przepis dotyczący wygaszania kształcenia w zawodzie technika farmaceutycznego został wprowadzony do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 8 sierpnia 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. z 2014 r. poz. 1140 – akt. arch.) w 2014 roku, po podjęciu tej decyzji przez ówcześnie kierownictwo resortu zdrowia. W związku z powyższym ostatnia rekrutacja kandydatów do szkół prowadzących kształcenie w tym zawodzie odbyła się w roku szkolnym 2017/2018, a kształcenie prowadzone jest do zakończenia dwuletniego cyklu.
Zgodnie z ustaleniami ze spotkań z przedstawicielami m.in. Związku Zawodowego Techników Farmaceutycznych RP i Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek, Ministerstwo Zdrowia planuje uruchomienie kształcenia na poziomie średnim (w szkołach policealnych), uwzględniającego dostosowanie kompetencji absolwentów do projektowanych nowych rozwiązań dotyczących roli apteki w systemie ochrony zdrowia. Przyjęcie tego rozwiązania nie ogranicza praw nabytych techników farmaceutycznych, którzy już posiadają tytuł technika farmaceutycznego lub uzyskają go na dotychczasowych zasadach. Osoby te wykonują i będą wykonywać swój zawód na dotychczas obowiązujących zasadach.
Komentarze