Partner serwisu
15 listopada 2018

Cyberbezpieczeństwo: Prognozy zagrożeń w 2019 roku

Kategoria: Aktualny numer

Firma Sophos, światowy lider rozwiązań bezpieczeństwa sieci i ochrony urządzeń końcowych, opublikowała Threat Report dotyczący prognoz zagrożeń w nadchodzącym 2019 roku. Raport opracowany w laboratoriach SophosLabs obejmuje swym zakresem trzy główne trendy w obszarze cyberbezpieczeństwa. W publikacji przeanalizowano zagrożenia z ostatnich 12 miesięcy i przedstawiono prognozę jak zaobserwowane trendy mogą wpłynąć na cyberbezpieczeństwo w 2019 roku.

Cyberbezpieczeństwo: Prognozy zagrożeń w 2019 roku

Najważniejsze wnioski z raportu:

  • Żądni wysokiego zysku cyberprzestępcy coraz częściej wykorzystują dedykowany ransomware inspirując innych. W 2018 r. cyberprzestępcy zgromadzili miliony dolarów za pomocą ręcznie przygotowanych i przeprowadzonych ataków z wykorzystaniem ransomware. Takie interaktywne zaplanowane ataki są bardziej szkodliwe od ataków automatycznych typu "spray and pray" dystrybuowanych np. za pośrednictwem masowych wiadomości e-mail. Cyberprzestępcy wyszukują i typują swoje ofiary, następnie kreatywnie pokonują zabezpieczenia, usuwają kopie zapasowe aby zwiększyć szanse uzyskania wysokiego okupu. Eksperci Sophos uważają, że sukces finansowy ukierunkowanych ataków ransomware, takich jak SamSam, BitPaymer i Dharma, zainspiruje kolejne tego typu ataki, których spodziewać się należy w 2019 roku.
  • Cyberprzestępcy używają naszych własnych narzędzi przeciwko nam - W tegorocznym raporcie odkryto zmianę w sposobie przeprowadzania ataków polegającą na tym, że  większość atakujących rozwinęło swoje techniki i używa łatwo dostępnych narzędzi informatycznych aby osiągnąć swoje cele, np. kradzież poufnych informacji z serwera lub zainfekowanie zasobów oprogramowaniem ransomware. Jednym z przykładów jest wykorzystanie do ataku podstawowego narzędzia administracyjnego dostępnego w systemach Windows tj. PowerShell do uruchomienia ataków. W raporcie firmy Sophos znajdą Państwo więcej informacji, np. o wykorzystaniu luki EternalBlue do nielegalnego emitowania kryptowalut pomimo dostarczenia przez firmę Microsoft aktualizacji już ponad rok temu.
  • Złośliwe oprogramowanie dedykowane dla urządzeń mobilnych i Internetu rzeczy (IoT) rozwija się dynamicznie - W związku z rosnącą liczbą pojawiających się aplikacji na Androida, w 2018 r. wzrósł problem złośliwego oprogramowania przeznaczonego na telefony, tablety i inne urządzenia Internetu rzeczy. Cyberprzestępcy znajdują coraz to nowe sposoby na uniknięcie zabezpieczeń w Google Play.

źródło: newseria.pl
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ