Partner serwisu
23 listopada 2018

W ciągu ostatnich 20 lat firma GSK zainwestowała w Polsce 2 mld zł

Kategoria: Aktualności

Spółka zmodernizowała i rozbudowała fabrykę leków w Poznaniu, zbudowała 5 centrów kompetencji i prowadzi 50 badań klinicznych. Firma zatrudnia ok. 2000 osób. W Polsce funkcjonują także 2 centra logistyczno-dystrybucyjne realizujące rocznie ok. 760 tys. dostaw leków, szczepionek i produktów ochrony zdrowia GSK na rynki europejskie i wschodnie.

W ciągu ostatnich 20 lat firma GSK zainwestowała w Polsce 2 mld zł

Pierwsze inwestycje GSK w Polsce, wiodącej globalnej firmy działającej w sektorze ochrony zdrowia i inwestora w polskim przemyśle farmaceutycznym, miały miejsce już w 1998 r. Wtedy to poznańska fabryka leków została włączona do globalnej sieci fabryk GSK. Przez ten czas do produkcji wprowadzono 81 transferów leków, dzięki czemu znacznie zwiększył się wolumen wytwarzanych
w Polsce produktów. Każdego dnia w fabryce produkowanych jest 8,7 mln tabletek i 1,3 mln kapsułek. Obecnie, firma eksportuje produkty na ponad 130 rynków globalnych, w porównaniu do ok. 20 w roku 1998 r.

W 2017 r. GSK uruchomiła nową inwestycję, czyli produkcję innowacyjnych, chronionych patentem leków stosowanych w leczeniu zakażeń HIV. Są to terapie stosowane na skalę globalną, znajdujące się w kluczowych międzynarodowych wytycznych, a także na liście Essential Medicines Światowej Organizacji Zdrowia. Leki produkowane w Poznaniu od 2017 r. plasują się wśród najczęściej stosowanych leków HIV na świecie. Trafiają one do pacjentów w ok. 130 krajach. Leki HIV są produkowane w Poznaniu od kilkunastu lat. Po raz pierwszy trafiły do poznańskiej fabryki w 2006 r., a kolejne transfery miały miejsce już w roku 2012.

„Produkcja najnowszych leków HIV w Polsce to doskonały dowód na to, że jest to dobry kraj do prowadzenia działalności opartej o badania i rozwój oraz innowacje. Innowacje są wspólnym mianownikiem łączącym wszystkie nasze działania prowadzone w Polsce. Dziś dostarczamy polskim pacjentom wiele nowych rozwiązań terapeutycznych, takich jak pierwsza na świecie szczepionka przeciw zakażeniom meningokokami typu B, nowoczesne leczenie biologiczne dla chorych na astmę ciężką czy wspomniane już leki antyretrowirusowe. Innowacje, które opracowujemy z myślą o pacjentach, są siłą napędową dla nowych rozwiązań, które wdrażamy w innych obszarach działalności” – powiedział Nikos Xydias, dyrektor generalny GSK w Polsce.

Obecnie firma prowadzi w Polsce 50 badań klinicznych o wartości ponad 12 mln zł w 8 obszarach terapeutycznych, m.in. w onkologii, kardiologii czy chorobach autoimmunologicznych. Obejmują one 800 pacjentów.

Polska jest także centrum zarządzania dostawami leków i szczepionek oraz produktów ochrony zdrowia na rynki zagraniczne

Centrum dystrybucyjno-logistyczne w Gądkach zarządza dostawami leków i szczepionek do 30 tys. punktów w 12 krajach europejskich, realizując rocznie 750 tys. dostaw. Z kolei za dystrybucję produktów ochrony zdrowia odpowiada centrum dystrybucyjno-logistyczne
w Kampinosie, które realizuje rocznie 11 tys. dostaw ok. 130 mln produktów konsumenckich na 16 rynków.

Przez ostatnich kilkanaście lat GSK zbudowała w Polsce również 5 centrów kompetencji. Największym jest Centrum Usług Biznesowych GSK IT, utworzone w 2005 r. i zatrudniające obecnie 700 osób. Tworzy je m.in. 6 specjalistycznych zespołów, które wspierają od strony technologicznej, informatycznej i obliczeniowej procesy badawczo-rozwojowe prowadzące do opracowania nowych leków i szczepionek, ich produkcji, jak i codzienną działalność powiązaną z dostarczaniem produktów leczniczych pacjentom na całym świecie. Pozostałe centra zajmują się finansami, nadzorem nad bezpieczeństwem farmakoterapii, projektami marketingowymi i medycznymi oraz kwestiami regulacyjnymi.

„Inwestycje GSK w Polsce to przykład konsekwentnego i zwiększającego się zaangażowania w rozwój polskiej gospodarki. Mówimy nie tylko o inwestycjach związanych z produkcją i eksportem, ale także o tych budujących inteligentną reindustrializację. Dzięki nim w centrach kompetencji możemy tworzyć nowe, wysokopłatne miejsca pracy i prowadzić innowacyjne projekty o zasięgu globalnym zasięgu” – stwierdził Krzysztof Kępiński, dyrektor relacji zewnętrznych i publicznego rynku szczepionek GSK.

GSK w Polsce zatrudnia ok. 2000 osób. Ponad 75 proc. pracowników ma wykształcenie wyższe. W 2017 r. firma odprowadziła ok. 250 mln zł podatków i składek ZUS. Na co dzień współpracuje z ok. 2400 podmiotami.

źródło: Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ