Partner serwisu
28 listopada 2018

Budimex oddał do użytku pierwszy szpital psychiatryczny w powojennej Polsce

Kategoria: Aktualności

Inwestorem jest samorząd województwa mazowieckiego. To najnowocześniejsza placówka dla osób z zaburzeniami psychicznymi w Polsce. W 7-segmentowym budynku mieści się 9 wyspecjalizowanych oddziałów, nowoczesne centrum rehabilitacji, 300 łóżek oraz miejsca do relaksu i aktywności sportowej. Budimex zastosował w kompleksie ekologiczne rozwiązania i nowoczesny design, dbając o najmniejsze elementy wykończenia. Budowa trwała 3 lata, a wartość projektu to ponad 104 mln zł.

Budimex oddał do użytku pierwszy szpital psychiatryczny w powojennej Polsce

– Nasza inwestycja to pierwszy w powojennej Polsce nowo wybudowany szpital psychiatryczny, dlatego oczekiwania co do niego były naprawdę wysokie. Myślę, że udało nam się im sprostać – w 180 dni udało się doprowadzić inwestycję do stanu zamkniętego. Dalsze etapy obejmowały intensywne i szeroko zakrojone prace wykończeniowe. To najnowocześniejszy szpital psychiatryczny w Polsce i jeden z nowocześniejszych w Europie – mówi Dariusz Blocher, prezes Budimex S.A.

Intensywny start budowy

Budowa Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego Drewnica rozpoczęła się 24 lutego 2015 roku. Przez 3 lata pracowało przy niej aż 400 osób. Obiekt to 7-segmentowy budynek, który zajmuje 22 tys. m2 powierzchni. Znajdzie się w nim nowoczesne centrum rehabilitacji, m.in. sale do zajęć muzycznych, czy ruchowych, sale terapeutyczne, poradnia i 300 łóżek. Co ważne, pacjenci będą mieli zapewnioną opiekę nie tylko psychiatrów, ale także specjalistów z innych dziedzin, m.in. ginekologów, urologów, okulistów, neurologów.

Już do samego początku prace osiągały najwyższy poziom jakości. Przykładem tego może być użycie aż 5 km kolumn, których zadaniem było wzmocnienie podstawy budynku. Inne liczby także robią wrażenie.

– Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica w Ząbkach to, m.in. 25 tys. m3 betonu, z którego wykonano elementy konstrukcyjne budynku, 1500 ton stali zbrojeniowej do wzmocnienia ich, czy 0,5 mln cegieł użytych do postawienia ścian przez ekipy murarskie – mówi Piotr Kurowicki, kierownik kontraktu w Budimeksie.

Budowa do stanu zamkniętego trwała ok. pół roku, a jej zakończenie otworzyło drogę do rozpoczęcia prac wykończeniowych.

Granitowe podłogi i nowoczesny design

Prace wykończeniowe obejmowały m.in. montaż instalacji sanitarnych i elektrycznych, a także położenie specjalistycznych podłóg i elementów na ścianach.

– Szpital jest nie tylko funkcjonalny i doskonale skomunikowany, ale także  bardzo nowoczesny pod względem designu. Granitowa podłoga i szklane elementy wykończenia oraz dopasowane do tego stylu meble i sprzęt medyczny najnowszej generacji sprawiają, że wnętrze placówki także wizualnie prezentuje poziom europejski – mówi Dariusz Blocher.

Całość uzupełnia starannie zagospodarowana przestrzeń na zewnątrz, która liczy aż 10 ha terenów zielonych. Alejki i uliczki wzbogacone zostały w ponad 23 tys. sadzonek, aby roślinność stanowiła element terapii i wypoczynku dla pacjentów. Do ich dyspozycji jest także ogród zimowy. Na terenie kompleksu znajdują się również przestrzenie do integracji, relaksu i aktywności fizycznej z miejscem do gry w szachy oraz w tenisa stołowego. Główny punkt stanowi altana, w której można organizować sesje, czy spotkania.

Ekologiczny charakter inwestycji

Szpital w Ząbkach wyróżnia się również pod względem zastosowanych rozwiązań technologicznych, które mają na celu usprawniać pracę personelu.

– Przykładem jest np. system automatycznej apteki, który składa się z modułu centralnego wraz szafami zdecentralizowanymi. Wspiera on kontrolę i dystrybucję leków w całym szpitalu – mówi Piotr Kurowicki.

W placówce wprowadzono ekologiczne rozwiązania: zastosowano odnawialne źródła energii w instalacjach wodnych  i powietrznych.  Należą do nich  np. pompy ciepła i kolektory słoneczne, które pozwalają zmniejszyć koszty ogrzewania wody nawet o połowę.

 – Budowa tego szpitala to kolejna inwestycja z sektora medycznego, którą tworzymy kompleksowo: od budowy aż do wyposażenia. Takie realizacje są dla nas ważne, bo poza wyzwaniem, jakie stanowią, to inwestycje bardzo potrzebne i służące społeczności w regionie, a nawet w całym kraju. Jesteśmy dumni, że po raz kolejny podołaliśmy i stworzyliśmy tak nowoczesną placówkę leczniczą – mówi Dariusz Blocher.

Wartość projektu to ponad 104 mln zł, z czego 95 mln zł pochodzi ze środków unijnych, a 13 mln z budżetu państwa. To jedna z największych inwestycji zrealizowanych przez samorząd woj. mazowieckiego.

źródło: budimex.com.pl
fot. 123rf.com/fot. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ