Partner serwisu
05 grudnia 2018

Kobiety wyrażają własne zdanie: 8. edycja kalendarza Gedeon Richter

Kategoria: Aktualności

Współczesne kobiety coraz odważniej wypowiadają swoje opinie na różne tematy i nie boją się zabierać głosu w istotnych kwestiach. Właśnie w hołdzie asertywnym kobietom powstała kolejna, ósma już edycja kalendarza artystycznego Gedeon Richter, zatytułowana „Kobiecym zdaniem”. Na zaproszenie Andrzeja Pągowskiego, na kartach wydawnictwa głos zabrało 12 silnych pań ze świata kultury i sztuki m.in. Krystyna Janda, Magdalena Cielecka i Katarzyna Grochola.

Kobiety wyrażają własne zdanie: 8. edycja kalendarza Gedeon Richter

Kalendarz dla kobiet

Głos kobiet jest coraz mocniej słyszalny w debacie publicznej. Widać je nie tylko w mediach, ale i na scenie politycznej czy też wśród aktywistów społecznych. Kobiety wypowiadają się nie tylko na tematy stricte damskie, ale i te ważne dla całego społeczeństwa. Czy jednak ten głos jest tak samo respektowany? Czy współczesnym kobietom łatwo jest wyrażać swoją opinię bez obaw o wyśmianie czy społeczny ostracyzm? Ósma już edycja kalendarza Gedeon Richter ma być przyczynkiem do rozmowy na ten właśnie temat.

– Motywem przewodnim naszego Kalendarza są po raz kolejny kobiety, ponieważ to właśnie je Gedeon Richter stawia w centrum swojego zainteresowania. Od lat naszymi działaniami kieruje troska o zdrowie kobiet i ich rodzin, a także dążenie do poprawy jakości ich życia. Dlatego też w i tym roku temat kalendarza porusza istotną kwestię: wolność wyrażania własnego zdania – tłumaczy Aneta Grzegorzewska, rzecznik prasowy Gedeon Richter Polska.

Kobiece opinie okiem mężczyzny

W przeciwieństwie do poprzednich edycji, ilustracje do tegorocznego projektu mają wyłącznie jednego autora, mężczyznę. Wydawnictwo jest autorską pracą Andrzeja Pągowskiego – wybitnego twórcy plakatów, który co roku czuwa nad koncepcją kreatywną kalendarza Gedeon Richter. W swoich grafikach ilustruje on opinie znanych i silnych kobiet, które zdecydowały się udzielić wypowiedzi w kalendarzu.

– Zaprosiłem do współpracy 12 wybitnych, mądrych, wspaniałych i bardzo różnych polskich kobiet, artystek, moich znajomych i przyjaciółek. Choć same nie malują, mają swoje zdanie i nie wahają się go wypowiadać. Ich słowa były dla mnie inspiracją do stworzenia grafiki – mówi Andrzej Pągowski.

12 kobiet – 12 opinii

Kobiety zaproszone do współpracy przez Pągowskiego to silne osobowości ze świata kultury i sztuki. Wśród pań, które zabrały głos w kalendarzu znalazły się m.in. Magdalena Cielecka, Aneta Kręglicka, Dorota Wellman, Agnieszka Holland czy Urszula Dudziak. W swoich wypowiedziach poruszają one różne tematy: opinie odnośnie relacji damsko-męskich, stosunku do zwierząt czy też własnych celów i wartości. Współautorki kalendarza pokazują, że niezależnie od tego, jakie kwestie są dla nas szczególnie istotne, zawsze warto mieć swoje zdanie i umieć je wyrazić. Różnorodność tematów poruszonych w wydawnictwie może stać się okazją do refleksji a także inspiracją dla tych kobiet, które do tej pory bały się głośno wyrazić własną opinię.

Wernisaż kalendarza „Kobiecym zdaniem” planowany jest na pierwszą połowę lutego.

Informacja o kalendarzu:

„Kobiecym zdaniem” to 8. edycja kalendarza, przygotowywanego przez Gedeon Richter, autorstwa Andrzeja Pągowskiego. Prace artysty zainspirowane zostały wypowiedziami 12 kobiet ze świata kultury i sztuki: Doroty Wellman, Anety Kręglickiej, Krystyny Jandy, Urszuli Dudziak, Magdaleny Cieleckiej, Zuzanny Łapickiej, Katarzyny Grocholi, Magdy Umer, Ewy Błaszczyk, Mai Komorowskiej, Agnieszki Holland oraz Mai Ostaszewskiej.

źródło: gedeonrichter.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ