Partner serwisu
06 grudnia 2018

Jaki wpływ mają producenci leków na polski handel zagraniczny?

Kategoria: Z życia branży

Przemysł chemiczny to trzeci (po elektromechanicznym i metalurgicznym) segment polskiej gospodarki o największym eksporcie. Spory udział w dobrym wyniku polskiej chemii mają producenci leków.

Jaki wpływ mają producenci leków na polski handel zagraniczny?

Produkty przemysłu chemicznego łącznie składają się na nieco ponad 14% krajowego eksportu i blisko 18% importu w 2017. Choć to jedna z grup towarów, których eksport wzrósł w ubiegłym roku najszybciej (ich łączna wartość to nieco ponad 29,6 mld euro, blisko 1/7 więcej niż w 2016 r.), saldo handlu zagranicznego wciąż jest ujemne – więcej chemii kupujemy niż jej sprzedajemy.

Które produkty chemiczne napędzają polski eksport? Gdzie je sprzedajemy i skąd sprowadzamy chemię?

LEKI

W ubiegłym roku leki były jednym z towarów o największej wartości eksportu. W raporcie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii uplasowały się na 7. miejscu, wyprzedzając między innymi samochody ciężarowe, papierosy czy mięso drobiowe. W porównaniu do 2016 r. ich wynik poprawił się aż o 38,5% – łącznie za granicę sprzedaliśmy leki o wartości 3 mld euro. To jednak wciąż o miliard mniej niż suma importu produktów farmaceutycznych. Choć saldo ujemne za ubiegły rok jest nieco mniejsze niż dwa lata temu, krajowa produkcja wciąż nie jest więc w stanie sprostać zapotrzebowaniu. Do kraju importujemy przede wszystkim szczepionki.

Spory udział w eksporcie leków mają największe światowe koncerny farmaceutyczne, które mają w Polsce swoje zakłady. To m.in. szwajcarski Novartis, produkujący leki w Strykowie i Warszawie, francuski Sanofi w Rzeszowie czy brytyjski GlaxoSmithKline w Poznaniu. Ich wyroby trafiają przede wszystkim na zagraniczne rynki – oprócz krajów Unii Europejskiej m.in. do Malezji, FIlipin, Singapuru czy RPA.

Za granicę dużo sprzedają również polscy producenci, na czele ze starogardzką Polpharmą, oferującą swoje leki m.in. w USA czy na rynkach azjatyckich (Wietnam, Japonia), oraz pieńkowskim Adamedem.

– Produkty farmaceutyczne Adamedu są dostępne na 65 rynkach na całym świecie. Obecnie firma ma przedstawicielstwa zagraniczne w 8 krajach: Wietnamie, Hiszpanii, Rosji, Kazachstanie, Uzbekistanie, Czechach, Słowacji oraz na Ukrainie, a w 2019 roku planuje otwarcie kolejnych – mówi Larysa Żuchowska, kierownik ds. komunikacji zewnętrznej w Adamedzie.

Więcej na portalu ikalkulator.pl

źródło: ikalkulator.pl
fot. 123rf.com/fot. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ