Partner serwisu

Koniec epoki nieomylnego menadżera

Kategoria: Jakość

Zarządzanie ryzykiem jakości w procesie reklamacji

Andrzej Szarmański

Nie ma firmy, która nie miałaby reklamacji, gdyż nie ma niezawodnych systemów jakości – farmacja nie odbiega pod tym względem od innych branż. Odróżnia ją jednak specyfika leku jako produktu i stawianie na pierwszym miejscu bezpieczeństwa pacjenta. Z tego względu, modyfikacje w regulacjach GMP w krótkim czasie wprowadzą obligatoryjny wymóg stosowania zasad i narzędzi zarządzania ryzykiem jakości. Oznacza to konieczne zmiany w kulturze pracy firmy.

Zgłaszane reklamacje wymagają podjęcia działań wyjaśniających z uwzględnieniem elementów ryzyka jakości, czyli aspektów dotyczących bezpieczeństwa pacjenta i jakości produktu. Zależnie od rodzaju reklamacji, proces oceny ryzyka może wymagać bezzwłocznych działań oraz zastosowania narzędzi i metod pozwalających na systematyczną ocenę ryzyka jakości, identyfikację przyczyn rzeczywistych zgłoszonego defektu i działań mających na celu redukcję do minimum wystąpienia podobnych reklamacji w przyszłości. Zmiany w regulacjach GMP w krótkim czasie wprowadzą obligatoryjny wymóg stosowania zasad i narzędzi zarządzania ryzykiem jakości.
Takie przepisy spowodują konieczność zmiany procedur w firmach, wprowadzenia narzędzi zarządzania ryzykiem i racjonalizacji postępowania po otrzymaniu reklamacji z korzyścią dla bezpieczeństwa pacjenta.


Autor: Andrzej Szarmański

 

Cały materiał przeczytają Państwo  w magazynie "Przemysł Farmaceutyczny" nr 3/2013

zamów prenumeratę w wersji drukowanej lub elektronicznej

 Jak zamówić prenumeratę czasopisma drukowaną/elektroniczną

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ