Partner serwisu
12 lutego 2019

Trwają pracę nad nowym środkiem antykoncepcyjnym

Kategoria: Aktualności

Gedeon Richter poinformowała o podpisaniu umowy licencyjnej i umowy dostawy z Pantarhei Bioscience BV w celu wprowadzenia na rynek złożonego środka antykoncepcyjnego (ang. combined oral contraceptive, COC) zawierającego 30 µg etynyloestradiolu, 150 µg lewonorgestrelu i 50 mg dehydroepiandrosteronu (DHEA). Badania kliniczne II fazy zakończyły się powodzeniem. Obecnie produkt jest gotów do dalszych badań klinicznych wymaganych, aby uzyskać dopuszczenie do wprowadzenia na rynek. Porozumienie obejmuje swoim zasięgiem Europę, Rosję, Amerykę Łacińską oraz Australię.

Trwają pracę nad nowym środkiem antykoncepcyjnym

Zgodnie z umową Gedeon Richter dokona płatności z góry po podpisaniu umowy, a kolejne transze będą wypłacane w zależności od postępów w rozwoju i komercjalizacji produktu leczniczego. Po wprowadzeniu środka antykoncepcyjnego na rynek firma Pantarhei otrzyma ostatnią opłatę licencyjną z tytułu sprzedaży. Zgodnie z umową to po stronie Gedeon Richter pozostaje sfinansowanie wszystkich wydatków związanych z badaniami klinicznymi i wymaganymi procedurami po zatwierdzeniu leku.

– Włączenie nowego złożonego doustnego środka antykoncepcyjnego do naszej oferty jest elementem systematycznie i konsekwentnie prowadzonej strategii, która zakłada zapewnienie kobietom kompleksowej opieki w obszarze zdrowia – oświadczył Gábor Orbán, Dyrektor Generalny Gedeon Richter.

– Gedeon Richter to właściwy partner dla Pantarhei Bioscience do wprowadzenie na rynek nowego doustnego środka antykoncepcyjnego przywracającego poziom androgenów (ang. Androgen Restored Contraception, ARC). Wieloletnie doświadczenie węgierskiej spółki w produkcji oraz sprzedaży środków hormonalnych gwarantuje naszej firmie świetlaną przyszłość dla nowej tabletki antykoncepcyjnej pierwszego wyboru – poinformował Herjan Coelingh Bennink, Prezes Pantarhei Bioscience i pomysłodawca koncepcji ARC.

O złożonym doustnym środku antykoncepcyjnym ARC

Opracowywanym produktem leczniczym jest złożony doustny środek antykoncepcyjny zawierający 30 µg etynyloestradiolu, 150 µg lewonorgestrelu i 50 mg DHEA w każdej tabletce. ARC stanowi nowatorską metodę doustnej antykoncepcji opracowaną i chronioną patentem przez Pantarhei. Jej wskazaniem medycznym jest przywrócenie funkcji seksualnych ze szczególnym uwzględnieniem pożądania i pobudzenia seksualnego oraz zapobieganie zaburzeniom nastroju. Możliwe jest to dzięki dodaniu DHEA, naturalnego ludzkiego androgenowego hormonu nadnerczy. Po spożyciu doustnym DHEA zostaje częściowo zmetabolizowany do testosteronu, którego poziom jest obniżony u płodnych kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne. Dzięki dodaniu 50 mg DHEA do tabletki poziom testosteronu jest normalizowany. Udokumentowane wieloletnie bezpieczeństwo niskich dawek DHEA u ludzi przekłada się również na bezpieczeństwo nowego produktu leczniczego.

źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf.com/fot. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ