Partner serwisu

Blacha i śrubki kontra serce i rozum?

Kategoria: Nowoczesne technologie

Redakcja programu „Nieznana Moc Robotów“

Może pracować 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Umożliwia wykonanie przezbrojenia trwającego 3 godziny w ciągu 10 minut. Jest w stanie zakręcić 120 butelek na minutę. Pakuje nawet 100 tysięcy kapsułek lub tabletek na godzinę. Mowa tutaj nie o Supermenie a o robocie przemysłowym. Mimo tych wszystkich zalet zrobotyzowani pracownicy ciągle stanowią rzadkość w krajowych zakładach farmaceutycznych.

Blacha i śrubki kontra serce i rozum?

Roboty przemysłowe są dziś nieodłącznym elementem nowoczesnych linii technologicznych na całym świecie. To właśnie dzięki nim firmy zwiększają wydajność pracy, utrzymują stałą i wysoką jakość wyrobów, mają gwarancję bezpieczeństwa produkcji, a w efekcie pomnażają zyski. Wszystko to jest niezbędne, aby dobrze prosperować w obecnych trudnych realiach rynkowo-gospodarczych.

Obdarzone „zmysłem wzroku“
Roboty znajdują szerokie zastosowanie przy pakowaniu wszelkiego rodzaju leków, testów czy akcesoriów medycznych. Zapewniają bowiem szybkość i powtarzalność procesu. Firmy z branży farmaceutycznej często stosują roboty obdarzone „zmysłem wzroku”, mowa tu np. o FANUC iRVision, czyli zaawansowanym systemie wizyjnym. Takie roboty precyzyjnie przygotowują towar, odrzucając w kolejnych etapach produkcji te egzemplarze, które nie spełniają określonych kryteriów. Na końcu linii wyroby zostają opatrzone właściwym drukiem, zaplombowane i raz jeszcze poddane kontroli końcowej przez roboty. Dzięki temu leki, które trafi ają do aptek, a następnie do pacjentów, spełniają wszelkie wymogi jakościowe.
Wspomniane systemy wizyjne, które rozpoznają poszczególne produkty na przykład na podstawie kodu kreskowego, eliminują możliwość wystąpienia pomyłek związanych z pomieszaniem elementów opakowania lub nawet asortymentu.

 
Redakcja programu „Nieznana Moc Robotów“


fot.: FANUC Polska

 

Cały materiał przeczytają Państwo  w magazynie "Przemysł Farmaceutyczny" nr 4-5/2013

zamów prenumeratę w wersji drukowanej lub elektronicznej

 Jak zamówić prenumeratę czasopisma drukowaną/elektroniczną

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ