Partner serwisu
07 marca 2019

Gdzie jest nowoczesne laboratorium?

Kategoria: Artykuły z czasopisma

Dziwne pytanie, prawda? Każdy odpowie: u nas w firmie, i będzie to prawidłowa odpowiedź, ale tytułowe pytanie dotyczy nie miejsca, w którym znajdują się pracownie laboratoryjne, a sposobu organizacji pracy laboratorium, które wobec ciągle „odchudzającej” się produkcji i rosnącego zapotrzebowania na różnorodność produktów i jednocześnie szybką dostępność, musiało w ostatnich latach również zdecydowanie zmienić tryb i sposób pracy.
 

Gdzie jest nowoczesne laboratorium?

Na czym polega taka zmiana, która de facto jest jednym z wyznaczników nowoczesności i dlaczego jest wprowadzana? Odpowiedź w tym przypadku jest prosta – czas… A właściwie to brak czasu na działania „niepotrzebne”. Każdy, kto ma do czynienia z pracą w laboratorium lub korzysta z usług tego działu firmy farmaceutycznej, powie natychmiast, że laboratorium nie traci czasu, wykonuje wszystkie prace zgodnie z kolejką zleceń wynikającą poniekąd z harmonogramu produkcyjnego. Harmonogram produkcyjny na pewno powinien być podstawą do budowy wewnętrznego planu działań laboratorium. Jeśli tak jest, to znane są terminy rozpoczęcia procesów dla poszczególnych produktów, a tym samym wiadomo na kiedy będą potrzebne zwolnienia materiałów wyjściowych, zadrukowanych i opakowaniowych. Dostępna jest także wiedza dotycząca końca procesu produkcyjnego, czyli dostępność próbek do badań certyfikujących i zwolnieniowych. Wydawać by się mogło, że bazowanie na tych danych jest wystarczające, aby laboratorium pracowało sprawnie. Jednakże, aby móc powiedzieć, że laboratorium jest w pełni zasilone w dane potrzebne do sprawnego działania, muszą być dostępne jeszcze dwie informacje: kiedy zamówiony materiał przybędzie do firmy i zostanie przyjęty do magazynu, a także na kiedy wyrób gotowy jest potrzebny do wysyłki. Powyższe informacje dopełniają wewnętrzny harmonogram laboratorium i pozwalają na wdrożenie i korzystanie chociażby z takich udogodnień, jak kolejkowanie i grupowanie analiz, które znacząco wpływają na obniżenie kosztów laboratorium i zwiększenie płynności pracy i prawidłowego wykorzystania zasobów. Wydaje się, że wprowadzenie takiego rozwiązania nie stanowi większego problemu i to jest prawda, ale żeby ten krok był wprowadzony z sukcesem, musi być spełniony szereg prac po stronie zespołów odpowiedzialnych za planowanie i harmonogramowanie produkcji, a także w samym dziale produkcji.

Przede wszystkim planowanie i harmonogramowanie musi być stabilne, a procesy produkcyjne wystandaryzowane do takiego poziomu, aby odchylenia w przebiegu całości procesu nie były większe niż 5% sumarycznego czasu potrzebnego na wytworzenie danego zlecenia. Osiągnięcie tak wysokiego poziomu standardowości i powtarzalności procesów produkcyjnych wymaga przede wszystkim zmiany w filozofii podejścia do procesu wytwórczego i położenia dużego nacisku na wytwarzanie zgodne z wcześniej zaakceptowanymi planami produkcyjnymi.

Warto zaznaczyć w tym miejscu, że wdrożenie takich regulacji i sposobów postępowania ma już miejsce w wielu firmach i w znaczący sposób poprawia współpracę między działami, a przede wszystkim powoduje, że praca laboratorium staje się zdecydowanie bardziej przewidywalna i pozwala na realizowanie kolejnych kroków procesu produkcyjnego zgodnie z wcześniej założonym planem, co w ostateczności prowadzi do osiągnięcia bardzo wysokiego poziomu wskaźnika DIFOTAI (Delivery In Full, On Time, Accurately Invoiced).

Nowoczesne

Dzisiejsze czasy i osiągnięcia w dziedzinie pomiarowej w zakresie dokładności i szybkości pomiarów pozwalają również na wdrożenie kolejnego elementu, a właściwie fundamentu nowoczesnego laboratorium – tzw. badań on-line, czyli badań w czasie rzeczywistym, w trakcie procesu wytwórczego. Najlepszym przykładem i na tę chwilę coraz bardziej dostępnym jest pomiar TOC on-line, który ma szczególne zastosowanie w badaniu parametrów wody oczyszczonej używanej do procesów produkcyjnych. Zastosowanie pomiaru w czasie rzeczywistym pozwala na ograniczenie lub całkowitą rezygnację z analiz wody oczyszczonej, a tym samym oszczędność czasu. Osiągnięcia technologiczne pozwalają na „przemieszczanie” laboratorium z pomieszczeń laboratoryjnych do obszarów produkcyjnych, a co najważniejsze – dają narzędzia, które pozwalają na wykonywanie analiz podczas procesów produkcyjnych. Najprostszym przykładem, który jest szeroko stosowanych w wysoko wolumenowej produkcji form stałych (tabletki/kapsułki twarde), są tzw. systemy check-master, które na bieżąco kontrolują parametry tabletek i kapsułek poprzez pobieranie próbki wprost z urządzenia produkcyjnego i badanie podstawowych parametrów, jak masa, wymiary, twardość, ścieralność.

Cały artykuł przeczytasz w czasopiśmie "Przemysł Farmaceutyczny" 1/2019

fot. 123RF.com/zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ