Partner serwisu
16 kwietnia 2019

FDA aprobuje FGFR jako nowy i zwalidowany cel molekularny w leczeniu nowotworów

Kategoria: Z życia branży

12 kwietnia 2019 r. Agencja ds. Żywności i Leków (FDA)  dopuściła do obrotu erdafitinib w leczeniu nowotworów układu moczowego. Decyzja ta potwierdza ogromny potencjał zastosowania inhibitorów FGFR w różnych nowotworach litych z aberracjami FGFR i dowodzi uznania tej klasy leków jako nowego narzędzia w leczeniu zaawansowanych guzów litych. Celon Pharma S.A. obecnie prowadzi badanie I fazy dla inhibitora FGFR w nowotworach: pęcherza moczowego, żołądka i płaskonabłonkowego raka płuca.

FDA aprobuje FGFR jako nowy i zwalidowany cel molekularny w leczeniu nowotworów

Lek BELVERSA (erdafitinib) został dopuszczony przez FDA, na podstawie relatywnie małego programu II fazy, z pojedynczym nierandomizowanym ramieniem obejmującym 87 pacjentów. Dostępne dane pokazują, że odpowiedź u pacjentów na inhibitor FGFR wyniosła 32.3%. Byli to chorzy nieodpowiadający na wcześniejsze leczenie, w tym: cisplatynę oraz immunoterapię opartą na przeciwciałach anty-PDL-1 i PD1)[1].

Celon Pharma S.A. jest obecnie w trakcie I fazy klinicznej inhibitora FGFR (CPL304110) rozwijanego w nowotworach litych, z aberracjami FGFR, obejmującej ok. 40 pacjentów z nowotworami: pęcherza moczowego, żołądka, płaskonabłonkowym rakiem płuca. Zakończenie badania klinicznego I fazy Spółka przewiduje w roku 2020. W zależności od skali efektu klinicznego programu rozszerzonej I fazy, Celon Pharma planuje natychmiast rozpocząć w wybranych wskazaniach II fazę kliniczną, która w przypadku punktu końcowego, w postaci wskaźnika obiektywnych odpowiedzi, powinna trwać kilkanaście miesięcy.

Program rozwoju inhibitora FGFR Celon Pharma - CPL304110 - oparty jest na zastosowaniu poszerzonych testów diagnostycznych, co pozwoli na osiągnięcie dodatkowych korzyści w zakresie selekcji pacjentów, którzy mogą odnieść korzyść kliniczną. Spółka widzi również potencjał rozwoju leku, zarówno w monoterapii, jak i w skojarzeniu z immunoterapią.

Badania I i II fazy są realizowane w ramach projektu CELONKO „Opracowanie nowoczesnych biomarkerów oraz rozwój innowacyjnego inhibitora kinaz FGFR” dofinansowanego z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z programu STRATEGMED II. Kwota dofinansowania wynosi 38 613 623 zł.B

źródło: Celon Pharma
fot. Celon Pharma
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ