Partner serwisu
27 maja 2019

Profilaktyka czerniaka i innych nowotworów skóry - Dzień Otwarty w OW NFZ

Kategoria: Aktualności

Czerniak jest obecnie najczęściej występującym nowotworem u osób w wieku 24-40 lat. W Polsce rozpoznaje się go zbyt późno, dlatego 1 na 3 pacjentów umiera z powodu tej choroby. Tymczasem wcześnie wykryta daje 97% szans na całkowite wyleczenie. W sobotę, 25 maja, Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia organizują Dzień Otwarty w Oddziałach Wojewódzkich NFZ, poświęcony profilaktyce nowotworów skóry, szczególnie czerniaka w ramach kampanii społecznej Planuję Długie Życie.

Profilaktyka czerniaka i innych nowotworów skóry - Dzień Otwarty w OW NFZ

Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia będą namawiać do kontroli znamion skórnych. To ważne, zwłaszcza przed zbliżającym się okresem wakacyjnym. Oddziały Wojewódzkie NFZ zaoferują bezpłatne i specjalistyczne badania w kierunku wykrycia nowotworów skóry oraz konsultacje
z lekarzami dermatologami.

– Na przestrzeni ostatnich lat obserwuje się znaczny wzrost zachorowań na nowotwory skóry, przede wszystkim czerniaka – potwierdza prof. n. med. Irena Walecka, konsultant wojewódzki w dziedzinie dermatologii i wenerologii oraz kierownik Kliniki Dermatologii CMKP Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Czerniak należy do najbardziej agresywnych nowotworów. Rozwija się w melanocytach, komórkach wytwarzających melaninę, czyli barwnik odpowiadający m.in. za kolor skóry. Wiedza o tej chorobie jest coraz większa, ale nadal aż znaczna cześć z nas nie bada u lekarza podejrzanych znamion.

– Warto pamiętać, że zmiany wcześnie rozpoznane są całkowicie wyleczalne, niestety wykryte późno, zwłaszcza czerniaki są przyczyną znacznej śmiertelności – zaznacza prof. Walecka. Z powodu czerniaka umiera w Polsce 1 na 3 chorych, dlatego tak ważna jest profilaktyka.

– Kluczowe znaczenie ma regularne badanie skóry przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej
i specjalisty dermatologa. W przypadku zachorowania zarówno na czerniaka, jak i na nieczerniakowe nowotwory skóry liczy się szybka diagnoza i włączenie skutecznego leczenia – podkreśla.

Dzień Otwarty to nie tylko okazja do zadbania o zdrowie swoje i swoich najbliższych, ale również to doskonała okazja do uzyskania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Warto podkreślić, że od 1 czerwca zostaje wydłużona ważność karty Ekuz z 18 miesięcy do trzech lat.

Szczegóły akcji w poszczególnych regionach dostępne są tutaj.

Zadbaj o swoje zdrowie i zgłoś się na badania!

źródło: Ministerstwo Zdrowia
fot. Ministerstwo Zdrowia
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ